Szacuje się, że do niedawna w Polsce mieszkało 30 tysięcy osób pochodzenia romskiego. W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę społeczność romska powiększyła się do około 80 tysięcy. Jest to jedna z czterech mniejszości etnicznych żyjących w Polsce. Mimo to wiedza nt. Romek i Romów w polskim społeczeństwie jest niepokojąco mała. Dominują zakorzenione w przeszłości stereotypy, które budują mur na drodze ku integracji i zrozumieniu. Rasizm i systemowa dyskryminacja to romska codzienność. Fakt, że społeczność romska żyje w diasporze powoduje, że ich wizerunek tworzony jest przez większość i zgodnie z jej wizją. Wiele mitów narosło również wokół kobiet i ich roli w społeczności romskiej. Aby to zmienić, trzeba się poznać. I to właśnie ma na celu kampania Fundacji W Stronę Dialogu wspierana przez Fundację im. Heinricha Bölla. Jej bohaterkami jest sześć kobiet pochodzenia romskiego, które opowiedziały o sobie na własnych zasadach i swoimi słowami.
Tekst i materiały wizualne są dostępne w trzech językach – polskim, ukraińskim i angielskim – aby ułatwić szerszy dostęp i zrozumienie.
Pierwsza seria portretów oraz świadectwa zostały opracowane przez osoby dziennikarskie i te pracujące ze społecznościami zmagającymi się z wykluczeniem. Druga seria tekstów została przygotowana przez Paulę Szewczyk – redaktorkę Wysokich Obcasów.
Zdjęcia przygotował Karol Grygoruk z RATS Agency.