Szacuje się, że do niedawna w Polsce mieszkało 30 tysięcy osób pochodzenia romskiego. W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę społeczność romska powiększyła się do około 80 tysięcy. Jest to jedna z czterech mniejszości etnicznych żyjących w Polsce. Mimo to wiedza nt. Romek i Romów w polskim społeczeństwie jest niepokojąco mała. Dominują zakorzenione w przeszłości stereotypy, które budują mur na drodze ku integracji i zrozumieniu. Rasizm i systemowa dyskryminacja to romska codzienność. Fakt, że społeczność romska żyje w diasporze powoduje, że ich wizerunek tworzony jest przez większość i zgodnie z jej wizją. Wiele mitów narosło również wokół kobiet i ich roli w społeczności romskiej. Aby to zmienić, trzeba się poznać. I to właśnie ma na celu kampania Fundacji W Stronę Dialogu wspierana przez Fundację im. Heinricha Bölla. Jej bohaterkami jest sześć kobiet pochodzenia romskiego, które opowiedziały o sobie na własnych zasadach i swoimi słowami.
Tekst i materiały wizualne są dostępne w trzech językach – polskim, ukraińskim i angielskim – aby ułatwić szerszy dostęp i zrozumienie.
Pierwsza seria portretów oraz świadectwa zostały opracowane przez osoby dziennikarskie i te pracujące ze społecznościami zmagającymi się z wykluczeniem. Druga seria tekstów została przygotowana przez Paulę Szewczyk – redaktorkę Wysokich Obcasów.
Zdjęcia przygotował Karol Grygoruk z RATS Agency.
Natasza
Jej przeznaczeniem jest opiekować się innymi
Joanna
Pytają ją “czy jest pani Joanną od Romów?”
Sonia
Mogę pokazać siłę romskich kobiet
Rada
Trzeba działać już, teraz! Póki jest życie!
Monika
Pomaganie stało się jej życiowym celem
Olena
Romskie dziewczyny mogą osiągnąć to, o czym zamarzą
Liza
Przed wojną, przez 15 lat pracowała na bazarze.
Timea
Kiedy mówi o przeszłości używa czasownika “barlangólni”.
Rada
Spodziewa się wnuków i nie czeka, a ciężko pracuje.
Marija
Uśmiecha się nieśmiało, ale łzy tańczą na jej rzęsach.
Liuba
Kiedy opuszczasz dom zawsze jest ciężko.
Emma
Wojna to zaklejone taśmą okna w mieszkaniu w Mikołajowie.