Konkurs „Rom/ka: tu i teraz” rozstrzygnięty 

Ogłoszony w listopadzie konkurs Fundacji W Stronę Dialogu „Rom/ka: tu i teraz” został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłoszono ponad 60 prac. Pierwsze miejsce zajęła Julia Respondek, druga nagroda trafiła do Natalii Bugaj, a wyróżnienia do Katarzyny Żelewskiej i Adama Skrzypka. Tak duże zainteresowanie konkursem dowodzi, że temat społeczności romskiej nie jest obojętny i zasługuje na uwagę – podsumowuje jury.

Jury konkursu graficznego “Rom/ka: tu i teraz” w składzie Joanna Talewicz, Mateusz Machalski i Mih Michalski pozytywnie oceniło ogromne zaangażowanie autorek i autorów nadesłanych prac. O nagrody walczyło aż 60 plakatów! To dowodzi, że temat społeczności romskiej nie jest obojętny i zasługuje na uwagę. Niestety nie wszystkim udało się uniknąć pułapki stereotypu – to tylko potwierdza, że tego typu przedsięwzięcia mają sens i że „jest o czym mówić”, a czasem nawet głośno krzyczeć.  

Burzliwa dyskusja na temat różnorodności w podejściu i kreatywności artystów i artystek, doprowadziła do wspólnego, zgodnego werdyktu. Prace zwycięskie niezamierzenie złożyły się w swoisty dyptyk. Dwa pierwsze miejsca to projektowanie oszczędne, wręcz minimalistyczne, które uderza wyrazistością i budzi mocne skojarzenia. Prace, które ex aequo zostały wyróżnione, to z kolei rozmowa tradycji z nowoczesnością, konfrontująca z dominującym skojarzeniem o Romach i Romkach. 

Wyniki konkursu

  • I miejsce: główna nagroda trafia do Julii Respondek, której praca ujęła jury prostotą przekształcenia tradycyjnych barw oraz symboli z romskiej flagi i czytelnością kodów wizualnych reprezentujących godność, rozkwit i witalność. 
  • II miejsce przyznane Natalii Bugaj za uchwycenie nostalgii, smutku oraz potrzeby przedefiniowania wizerunku społeczności romskiej. Praca ta doskonale balansuje między tradycją, a indywidualnością, podkreślając potrzebę podążania własną ścieżką.
  • III miejsce: wyróżnienia ex aequo trafiają do Katarzyny Żelewskiej za ilustracyjne przedstawienie różnorodności społeczności romskiej, konfrontujące z dominującymi stereotypami oraz Adama Skrzypka, który otrzymuje wyróżnienie za połączenie patchworkowej ikonografii z kultury romskiej z nowoczesnymi elementami bitmapy, symbolizującej budowanie współczesnej kultury romskiej “w procesie”.

I miejsce: Julia Respondek

II miejsce: Natalia Bugaj

Wyróżnienie: Katarzyna Żelewska

Wyróżnienie: Adam Skrzypek

Wszystkim nagrodzonym osobom gratulujemy!

Konkurs został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacja im. Heinricha Bölla (Heinrich-Böll-Stiftung)

Scroll to Top
Przewiń do góry