FemFusion: Trendy równości w romskim aktywizmie

Przed jakimi wyzwaniami stoją romscy aktywiści i aktywistki z Ukrainy? Co zmieniły 2 lata wojny? Jaką rolę odgrywają ruchy kobiece w budowaniu zmiany? 18 stycznia w Centrum Społeczności Romskiej odbędzie się spotkanie „FemFusion: Trendy równości w romskim aktywizmie”, podczas którego zgłębimy temat romskiego aktywizmu łącząc perspektywę feministyczną, naukową i reporterską.    

Specyfika doświadczenia wojny wśród Romek i Romów poskutkowała redefinicją pojęcia romskiego aktywizmu. Na znaczeniu zyskały takie wartości jak solidarność społeczna, empatia i siostrzeństwo. Istotne zwłaszcza w kontekście determinacji w dążeniu do równości. Stąd potrzeba, aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą otwartej rozmowie, która pozwoli nam lepiej zrozumieć wyzwania, jakie stoją przed społecznością romskiej w obliczu realiów wojennych. I na tym m.in. chcemy się skupić podczas spotkania „FemFusion: Trendy równości w romskim aktywizmie”, w którym udział wezmą: Anzhelika Bielova – założycielka Fundacji Voice of Romni, Małgorzata Kołaczek – wiceprezes Fundacji W Stronę Dialogu oraz Piotr Wójcik – fotoreporter od 1991 roku dokumentujący społeczność romską w Europie.  

Rozmowie towarzyszyć będzie przedpremierowa prezentacja zdjęć reporterskich Piotra Wójcika dokumentujących codzienność społeczności romskiej w Ukrainie po wybuchu wojny.

Spotkanie odbędzie się w Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie i będzie streamingowane online na facebooku Fundacji W Stronę Dialogu.   

18 stycznia (czwartek), 18:00 – 19:30
Centrum Społeczności Romskiej
ul. Skrzetuskiego 36a w Warszawie

Osoby uczestniczące w rozmowie:

Anzhelika Bielova urodziła się i wychowała w Zaporożu, w południowo-wschodniej części Ukrainy. W 2020 r. założyła organizację kobiet romskich “Stowarzyszenie Kobiet Romskich – Głos Romni” i została regionalną przedstawicielką Ukraińskiego Kongresu Kobiet, promując politykę równości płci oraz ochronę praw kobiet i dziewcząt w regionie Zaporoża. Dzięki projektom rozwoju przedsiębiorczości wśród kobiet romskich, które były realizowane przez organizację “Voice of Romni” przez 1,5 roku, 74 kobiety romskie uzyskały specjalizacje i zatrudnienie. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. nadal koordynuje pracę swojej organizacji, zapewniając pomoc humanitarną Romom z południowo-wschodniej Ukrainy (Zaporoże, Dniepr, Krzywy Róg, Charków, Chersoń, Donieck), zachodniej Ukrainy (Zakarpacie) i ewakuując Romów w bezpieczne miejsca. Przez prawie dwa lata od rozpoczęcia pełnej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy, Voice of Romni pomógł ponad 60 000 osób z grup szczególnie narażonych. Aktywnie działa na rzecz praw Romów i romskich uchodźców z Ukrainy na szczeblu międzynarodowym (regionalne fora ONZ poświęcone kwestiom mniejszości, spotkania Rady Europy “Dialog z romskim i podróżniczym społeczeństwem obywatelskim”, Dzień Fundacji Niemieckiej, Kongres Kobiet Ukraińskich, Kongres Kobiet Islandzkich, Feministyczne Forum Polityki Zagranicznej w Holandii itp.) 

Piotr Wójcik od 1989 do 2011 roku pracował jako fotoreporter i szef działu fotograficznego w Gazecie Wyborczej. Od 1991 roku dokumentuje społeczność Romów w Europie. W 2011 roku został wykładowcą akademickim w Szkole Filmowej w Łodzi a obecnie prowadzi zajęcia z fotoreportażu na wydziale dokumentalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Wraz z Dominique Roynette stworzył Fundacje Picture Doc, w której od 10 lat tworzy i promuje projekty dokumentalne. Autor książek i wystaw o wydarzeniach społecznych i politycznych w Polsce oraz o Romach w Europie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotografii prasowej. 

Małgorzata Kołaczek – doktorka nauk politycznych, adiunktka w Instytucie Studiów Międzykulturowych UJ, gdzie pełni też funkcję zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych. Wiceprezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Współtwórczyni grupy Poland-Roma-Ukraine, która w ramach działalności fundacji wspiera społeczności romskie ukraińskiego pochodzenia. Współzałożycielka Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Redaktorka ds. recenzji w czasopiśmie Romani Studies naukowego towarzystwa Gypsy Lore Society. Absolwentka studiów Public Relations na WSE w Krakowie i Akademii Profesjonalnego Coacha na SGH w Warszawie. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się problematyką etniczną, zwłaszcza społecznością romską i ich sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również problematyką migracji, kreowania wizerunku i obecności mniejszości w mediach w Polsce i na świecie. Autorka książek, stypendystka programów naukowych i dydaktycznych, edukatorka, trenerka antydyskryminacyjna. Koordynatorka projektów edukacyjnych i badawczych, twórczyni programów i narzędzi edukacyjnych. 

Scroll to Top
Przewiń do góry