Pierwszy raz w Polsce: Romska aktywistka na okładce magazynu

24 lutego na okładce Wysokich Obcasów – najbardziej opiniotwórczego tygodnika adresowane do kobiet – pierwszy raz w Polsce pojawiła się aktywistka ze społeczności romskiej. Jest nią Olena Vaidalovych z Fundacji W Stronę Dialogu. Zdjęciu towarzyszy napis: „Jestem Romką. Mogę wszystko!”, a w środku
4-stronnicowy wywiad – To przełomowa okładka, za którą muszą pójść kolejne. Czas, aby społeczność romska na stałe zagościła w mediach przejmując narrację i obalając stereotypy na swój temat – mówi szefowa komunikacji Fundacji W Stronę Dialogu, Cecylia Jakubczak.

W wywiadzie udzielonym Pauli Szewczyk Olena Vaidalovych dzieli się m.in swoimi doświadczeniami z dzieciństwa – Pierwsze wspomnienie mam takie: jestem na placu zabaw, bawię się z innymi dziewczynkami, podchodzi do nich matka i je zabiera. Mówi przy tym coś w stylu ‘Ona jest Romką, nie możecie się z nią bawić’ (…) – wspomina w wywiadzie Olena. W dalszej części rozmowy pojawia się temat edukacji i wsparcia, na jakie aktywistka mogła liczyć ze strony mamy, ale też dyskryminacji, której Olena będąc Romką doświadczyła na studiach i w pierwszej pracy. Rozmowę kończy temat wojny w Ukrainie i pracy w Fundacji W Stronę Dialogu oraz prowadzonego przez organizację Centrum Społeczności Romskiej.

Pracujemy po to, by między Romami i Polakami zbudować most. Stworzyliśmy w Warszawie bezpieczną przestrzeń do spotkań, wzajemnego poznania się, spędzenia po prostu razem czasu – mówi w wywiadzie Olena pełniąca w Fundacji funkcję starszej doradczyni ds. prawnych i rzecznictwa.

Przełomowa okładka

Okładka Wysokich Obcasów, której towarzyszy 4-stronnicowy wywiad, to przełom w polskich mediach. Choć głos romskich ekspertów i ekspertek, jak np. Joanny Talewicz – współzałożycielki Fundacji W Stronę Dialogu, jest coraz bardziej słyszalny, to wcześniej żadna romska aktywistka nie pojawiła się w Polsce na okładce magazynu.

Wysokie Obcasy to wydawany od 1999 roku magazyn Gazety Wyborczej, który na przestrzeni lat zyskał miano najbardziej opiniotwórczego w Polsce pisma adresowanego do kobiet. Sięgają po niego kobiety szukające niebanalnych treści – ambitne, ciekawe świata i zaangażowane społecznie. Pismo daje poczucie udziału w kobiecej wspólnocie, inspirującej do realizacji marzeń i planów. Dla czytelniczek Wysokich Obcasów ważna jest zarówno kariera, jak i życie rodzinne. Dlatego istotną częścią magazynu są tematy związane z prawami kobiet, rozwojem osobistym, psychologią, zdrowiem oraz ekologią. Wysokie Obcasy to również serwis internetowy.