Projekty

wybrane inicjatywy Fundacji

2022

Opracowałyśmy raport z badań i działań interwencyjnych „Prawa człowieka, potrzeby i dyskryminacja – sytuacja romskich uchodźców z Ukrainy w Polsce”, na zlecenie Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, we współpracy z Fundacją Jaw Dikh.

Objęłyśmy patronat nad książką “Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” I Agnieszka Kościańska, Michał Petryk.

2021

Wspólnie z Terezín Initiative Institute z Pragi, Centropa Budapest i Milan Šimečka Foundation z Bratysławy zrealizowałyśmy międzynarodowy projekt edukacyjny “Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories”.

Uruchomiłyśmy projekt “Misja Asystent – przyszłość edukacji Romów w Polsce” – w ramach inicjatywy Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, więcej informacji

Zrealizowałyśmy cykl warsztatów „Dziennikarstwo bez uprzedzeń. Jak pisać o grupach mniejszościowych bez stereotypów?”, w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN.

2018

We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, wydałyśmy publikację „Romowie. Przewodnik dla policji”.

2017

Wydałyśmy polską wersję językową publikacji „Johann Trollmann and Romani Resistance to the Nazis”.

2015 – 2016

Kierunek przyszłość – 25 lat wolności a Romowie w ramach programu Europa dla Obywateli. Celem projektu było przedstawienie i przybliżenie romskiej historii i współczesności. W ramach projektu m.in. przygotowałyśmy film dokumentujący powstanie ruchu społ-polit. Romów w Europie, przygotowałyśmy publikację zawierającą teksty odnoszące się sytuacji Romów w Europie, zorganizowałyśmy debatę nt. 25 lat wolności w kontekście Romów.

2013

Projekt Romowie w sieci – zrealizowałyśmy multimedialny portal edukacyjny (ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji), adresowany do wszystkich zainteresowanych tematyką romską.

2009 – 2016

Wydawałyśmy kwartalnik społeczno-kulturalny „Dialog-Pheniben” (od 2011 roku kwartalnik wydawany był w nowej formule, wypracowanej wspólnie z Lidią Ostałowską, Piotrem Wójcikiem i Domininque Roynette, Dariuszem Fedorem i Pawłem Smoleńskim).

Wydałyśmy książkę “Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest” – wspólnie z Wydawnictwem Nisza

Hate Speech Alert – Przeciwko mowie nienawiści w przestrzeni publicznej. Projekt zrealizowałyśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem INTERKULTURALNI PL. Inicjatywa miała zapobiegać stosowaniu mowy nienawiści przez polityków i dziennikarzy wobec grup społecznych najbardziej narażonych na dyskryminację.

Scroll to Top
Przewiń do góry