8 kwietnia Romki i Romowie obchodzą jedno z najważniejszych dla nich świąt – Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej. Z tej okazji, pierwszy raz w historii Polski, w kolorach romskiej flagi podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Podświetlenie PKiN w kolorach romskiej flagi to przełomowy gest solidarności ze społecznością romską, ale też wyraz postępującej emancypacji Romek i Romów. To wydarzenie historyczne w skali nie tylko Polski, ale też Europy – mówią inicjatorzy iluminacji z Fundacji W Stronę Dialogu.
Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej ustanowiono w 1990 roku podczas objętego patronatem UNESCO IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów. Dzień obchodów upamiętnia pierwszy kongres, który odbył się 8 kwietnia 1971 roku w Londynie. Wówczas swoją działalność rozpoczęła Światowa Rad Romów, która zwróciła się do państw członkowskich ONZ, aby te uznały społeczność romską za mniejszość narodową. Również podczas londyńskiego kongresu ustalono hymn i flagę romską. I to właśnie w kolorach tej flagi – niebieskim, czerwonym i zielonym – z inicjatywy Fundacji W Stronę Dialogu 8 kwietnia podświetlony zostanie Pałac Kultury i Nauki. Będzie to wydarzenie przełomowe, bo wydarzy się pierwszy raz w historii Polski.
Solidarność i widoczność
Społeczność romska jest jedną z czterech mniejszości etnicznych mieszkających w Polsce. Choć Romki i Romowie stanowią największą mniejszość etniczną w Europie, to szacuje się, że w Polsce liczba osób pochodzenia romskiego wynosi ok. 80,000 (wliczając uchodźców/czynie pochodzenia romskiego z Ukrainy). Skala dyskryminacji i wykluczenia, które spotyka społeczność romską, jest przytłaczająca. Dzieje się tak pomimo istotnej roli jaką Romki i Romowie odgrywają wzbogacając polską kulturę. Spychani wiekami na społeczny margines funkcjonują jako grupa niewidzialna, a przez to nieznana i często odrzucana. Choć emancypacja społeczności romskiej postępuje (również dzięki działaniom Fundacji W Stronę Dialogu), to Romki i Romowie dalej borykają się z wieloma wyzwaniami. Główne problemy społeczności romskiej dotyczą takich obszarów jak edukacja, zatrudnienie, mieszkalnictwo i zdrowie. Dlatego tak znaczącym wydarzeniem jest zaplanowane na 8 kwietnia podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki. Wielka iluminacja – jak opisuje wydarzenie w swoich mediach społecznościowych Fundacja W Stronę Dialogu – to przełomowy gest solidarności ze społecznością romską, ale też wyraz postępującej emancypacji Romek i Romów, którzy są coraz bardziej widoczni i aktywnie zabiegają o to, żeby osoby pochodzenia romskiego były w Polsce traktowane na równi z innymi.
Iluminacja od 18:00 do 00:00
Iluminacja stojącego w samym centrum stolicy Polski Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się o godzinie 18:00, a zakończy o północy. O godzinie 20:00, od strony ul. Świętokrzyskiej pod Pałacem, pojawi się zespół Fundacji W Stronę Dialogu, by uczcić Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej i podświetlenie PKiN. O 21:00 na Facebooku organizacji będzie miała miejsce transmisja live, by osoby spoza Warszawy mogły na żywo zobaczyć oświetlany w kolorach romskich budynek. Następnego dnia do sieci trafi wideo z iluminacji, a tydzień później, 16 kwietnia wystartuje najnowsza kampania społeczna Fundacji „Poznajmy się”.
Wielka iluminacja PKiN w romskich kolorach
8 kwietnia, 18:00 – 00:00
Warszawa
Kontakt dla mediów: Cecylia Jakubczak, Dyrektorka komunikacji FWSD, 691 667 288, cecylia@fundacjawstronedialogu.pl