Zespół mobilny fundacji niesie pomoc – marzec

Wsparcie dla osób uchodźczych mieszkających w ośrodkach w Święcicach i Soczewce, interwencja w związku z nagłym zamknięciem ośrodka w Kidałowicach i wizyta studyjna w Centrum Baobab w Lublinie – tak wyglądał marzec zespołu mobilnego Fundacji W Stronę Dialogu.

Za nami kolejny, intensywny miesiąc działań zespołu mobilnego Fundacji W Stronę Dialogu. W marcu dwukrotnie odwiedziliśmy ośrodek w Święcicach. Podczas jednej z wizyt przeprowadzono szkolenie z cyberprzemocy, w którym udział wzięli rodzice mieszkających w ośrodku dzieci. Dla najmłodszych zorganizowano zajęcia poza ośrodkiem. Dziewczynki i chłopcy uczestniczyli w warsztatach odbywających się w prowadzonym przez fundację Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Zajęcia poza ośrodkiem zorganizowano również dla dzieci z Soczewki, które zabrano do Muzeum w Płocku i Fabryki Cukierków. W wycieczce uczestniczyła grupa 30 dzieci w wieku 7 – 10 lat. Sam ośrodek w Soczewce w marcu fundacja odwiedziła dwa razy.

W marcu fundacja podjęła działania interwencyjne w związku z nagle zamkniętym ośrodkiem zbiorowego zakwaterowania w Kidałowicach (woj. podkarpackie). Na bruk trafiło 300 osób, w tym głównie rodziny wraz z dziećmi. Wszyscy pochodzenia romskiego. Fundacja zorganizowała zakwaterowanie, wystosowała wezwanie do działania adresowane go władz lokalnych i państwowych, a także poinformowała o sytuacji instytucje międzynarodowe i media (o sytuacji w Kidałowicach więcej TUTAJ).

W ramach rozwoju kompetencji zespół mobilny fundacji wziął udział w wizycie studyjnej w Lublinie. Nasze pracowniczki i pracownicy odwiedzili Centrum Baobab, które prowadzi liczne aktywności adresowane do grup mniejszościowych, w tym do uchodźczyń i uchodźców.

Działania prowadzone w ośrodkach dla osób uchodźczych realizowane są w ramach projektu “Wsparcie ratujące życie oraz uwzględniające kwestie równości płci, w tym w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego i ochrony przed przemocą związaną z płcią dla wszystkich dotkniętych konfliktem osób w Ukrainie i w Polsce” są realizowane we współpracy z CARE Poland i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.