Celebracja Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej w Centrum Fundacji

8 kwietnia w Centrum Społeczności Romskiej wielka fiesta z okazji Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej. Dołącz do nas, by wspólnie z Fundacją W Stronę Dialogu celebrować jedno z najważniejszych świąt w romskim kalendarzu – zachęca zespół fundacji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 i zakończy o 19:00.

Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej ustanowiono w 1990 roku podczas objętego patronatem UNESCO IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów. Święto upamiętnia pierwszy kongres, który odbył się 8 kwietnia 1971 roku w Londynie, podczas którego ustalono m.in. hymn i flagę romską. Od 34 lat Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej obchodzony jest wszędzie tam, gdzie żyje mniejszość romska, w tym w Polsce.

Wielka fiesta

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej Fundacja W Stronę Dialogu organizuje wydarzenie w prowadzonym przez siebie Centrum Społeczności Romskiej. Zaczynamy o 15:00 otwierając dla was nie tylko nasze Centrum, ale też ogród! W planie poczęstunek, o który zadbają Kobiety Wędrowne oraz tańce w rytm muzyki serwowanej przez kolektyw Laboratorio Tropical. Na tym nie koniec. O 16:00 zapraszamy na warsztat tańca romskiego połączony z pokazem tańców tradycyjnych. Taniec to dla osób romskich opowieść o ich historii, kulturze i tożsamości. Zachowując elementy dawnych tradycji, stale ewoluuje i otwiera na nowe interpretacje. Zachęcamy do założenia długich, szerokich spódnic, aby w pełni wykorzystać potencjał romskich ruchów (będziemy mieć również przygotowanych kilka spódnic do wypożyczenia).

Iluminacja PKiN w romskich kolorach

Około 19:00 wyruszymy z Centrum pod Pałac Kultury i Nauki, który za sprawą naszej fundacji zostanie oświetlony w kolory romskiej flagi. To przełomowy gest solidarności ze społecznością romską, ale też wyraz postępującej emancypacji Romek i Romów.  To wydarzenie jakiego dotąd w Polsce nie było. Dowiedz się więcej TUTAJ.

Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej
8 kwietnia, 15:00 – 19:00