Rada Europy wyróżniła 3 materiały dziennikarskie z Polski o społeczności romskiej

Anna Alboth, Paula Szewczyk i Piotr Wójcik zostały/li wyróżnione/i w europejskim konkursie „Journalism Excellence Awards 2024” nagradzającym materiały medialne nt. społeczności romskiej i Trawelerów, które walczą z antyromskim rasizmem i stawiają czoła stereotypowym ujęciom tych grup w mediach. Organizatorem tego prestiżowego konkursu jest jednostka Rady Europy – EQUIROM Secretariat and Roma and Travellers Division. Wszystkie wyróżnione materiały z Polski mają związek z Fundacją W Stronę Dialogu.

Anna Alboth: I nagroda w kategorii Global Event za reportaż „Nigdy nie wywołali żadnej wojny” opublikowany na portalu Gazeta.pl

W tekście Anny Alboth poznajemy Romki i Romów z Ukrainy, ich rzeczywistość, problemy i wyzwania przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny jak i po jej wybuchu. Czytamy o tym, jak społeczność romska z Ukrainy została przyjęta w Polsce i o wsparciu, którego jej udzielała (i nadal udziela) Fundacja W Stronę Dialogu. Artykułowi Alboth towarzyszą zdjęcia Karol Grygoruk z RATS Agency.

Paula Szewczyk: Wyróżnienie w kategorii Best Interview za wywiad z Oleną Vaidalovych opublikowany w tygodniku wysokieobcasy

Tekst Szewczyk jest pierwszym w Polsce wywiadem z romską aktywistką, który trafił na okładkę magazynu. W rozmowie z dziennikarką Olena Vaidalovych opowiedziała o dyskryminacji i uprzedzeniach, z jakimi mierzyła się przez całe życie, o pracy, jaką włożyła w to, by zdobyć wykształcenie jak i o tym, czym zajmuje się w Fundacji W Stronę Dialogu. Artykuł ilustrują zdjęcia Karola Grygoruka z RATS Agency.

Piotr Wójcik: I miejsce na shortliście za fotoreportaż „Nikt nie powinien się wstydzić, że jest Romem. Żyjemy w Ukrainie i jesteśmy Ukraińcami” opublikowany w Dużym Formacie.

W swoim fotoreportażu Piotr Wójcik przedstawia historie osób z ukraińskiej społeczności romskiej, które z odwagą i sercem wspierają swoje rodaczki i rodaków z Ukrainy działając aktywistyczne czy ryzykując życie na froncie. Zdjęciom Wójcika towarzyszy tekst jego autorstwa, w którym przybliża sylwetki Romek i Romów, w tym żołnierza, pastora, kierowcy, aktywistki i dziennikarki. Materiał powstał przy wsparciu Fundacji W Stronę Dialogu.

Anna, Paula, Piotr – gratulujemy! Nasz zespół jest dumny z Was i tego, że razem budujemy świat, w którym społeczność romska jest traktowana na równi z innymi. Słowa uznania należą się również Karolowi, którego zdjęcia towarzyszą dwóm z trzech nagrodzonych materiałów.