Międzynarodowa Konferencja „Jesteśmy nigdzie. Sytuacja dzieci romskich z Ukrainy”

Zaplanowana na 26 marca Międzynarodowa Konferencja „Jesteśmy nigdzie. Sytuacja dzieci romskich z Ukrainyto spotkanie ludzi, którym sytuacja dzieci i młodzieży ze społeczności romskiej nie jest obojętna i którzy chcą wspólnie z Fundacją W Stronę Dialogu i UNICEF działać na rzecz zmiany.

Obecność na konferencji to gwarancja udziału w prezentacji najnowszego raportu „Jesteśmy nigdzie. Sytuacja dzieci romskich z Ukrainy w świetle badań. Badania w podejściu partycypacyjnym. Topografia doświadczeń w czasie wojny i pokoju przez pryzmat kontrnarracji wrażliwego kontekstu”. To również niepowtarzalna okazja, aby dołączyć do grona osób eksperckich, które jako pierwsze zapoznają się z wynikami badania partycypacyjnego z udziałem dzieci i młodzieży ze społeczności romskiej z Ukrainy, a także by uczestniczyć w panelach eksperckich oraz w rozmowie z udziałem dzieci i asystentek kulturowych pracujących w szkole.   

Konferencja skierowana jest do przedstawicielek i przedstawicieli: organizacji społecznych (NGO), instytucji państwowych i międzynarodowych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczelni wyższych, biznesu zaangażowanego społecznie, ambasad oraz mediów.  

26 marca (wtorek), 09:30 – 14:30
– Stacjonarnie: Centrum Konferencyjne Kopernik w Warszawie (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20)
– Online: Facebook i Youtube Fundacji W Stronę Dialogu

Udział w konferencji jest bezpłatny – obowiązują zapisy. UWAGA! Liczba miejsc na wydarzenie stacjonarne została wyczerpana. Obecnie można zapisywać się jedynie na wydarzenie online. Termin rejestracji upływa 22 marca. Informacja z potwierdzeniem udziału zostanie wysłana w przeciągu 3 dni od dnia rejestracji na adres mailowy podany w formularzu. 

Konferencja w języku polskim z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski.

Wydarzenie realizowane jest przez Fundację W Stronę Dialogu przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Ministra ds. Równości i Rzeczniczka Praw Dziecka.

PROGRAM KONFERENCJI

  • 09:30 – 10:00 Rejestracja osób uczestniczących w konferencji
  • 10:00 – 10:30 Przywitanie uczestniczek i uczestników konferencji || Renata Kim (Newsweek Polska), dr Joanna Talewicz (Fundacja W Stronę Dialogu), dr Rashed Mustafa Sarwar (UNICEF)
  • 10:30 – 10:50 Wystąpienia specjalne: Katarzyna Kotula – Ministra ds. Równości, Adam Chmura – Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka
  • 10:50 – 11:20 Prezentacja raportu „Jesteśmy nigdzie. Sytuacja dzieci romskich z Ukrainy w świetle badań partycypacyjnych w społeczności” || dr Urszula Markowska-Manista i Sonia Styrkacz 
  • 11:20 – 12:30 Pomiędzy/ nie na miejscu – rodziny romskie z Ukrainy a system wsparcia w Polsce || Osoby uczestniczące w dyskusji: dr Jędrzej Witkowski (Centrum Edukacji Obywatelskiej), dr Joanna Talewicz (Fundacja W Stronę Dialogu), Milena Harizanova (UNICEF), Celina Kretkowska-Adamowicz (Save the Children). Moderacja: dr Małgorzata Kołaczek (Fundacja W Stronę Dialogu)
  • 12:30 – 13:30 Lunch
  • 13:30 – 14:15 Jaka jest polska szkoła? || Osoby uczestniczące w dyskusji: Beata Mirga (asystentka kultury romskiej, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zabrzu), Sylwia Gil (asystentka kultury romskiej, Szkoła Podstawowa nr 43 w Zabrzu) oraz uczennice szkoły podstawowej we Wrocławiu Walentyna i Wiktoria Kolopar
  • 14:15 – 14:30 Podsumowanie konferencji || Renata Kim (Newsweek Polska)

ORGANIZATORZY

Wydarzenie realizowane jest przez Fundację W Stronę Dialogu przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Ministra ds. Równości i Rzeczniczka Praw Dziecka.

Fundacja W Stronę Dialogu to założona w 2012 roku czołowa organizacja działająca na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Prowadzimy działania rzecznicze, niesiemy pomoc, reagujemy na nierówności, edukujemy, oddajemy sprawczość w ręce ludzi. Działamy na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzimy w Warszawie Centrum Społeczności Romskiej. Budujemy Polskę przyszłości – różnorodną, otwartą i wielokulturową, w której społeczność romska jest traktowana na równi z innymi. Więcej o Fundacji W Stronę Dialogu: www.fundacjawstronedialogu.pl

UNICEF działa w ponad 190 krajach i terytoriach, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących dzieci oraz chronić prawa każdego dziecka na całym świecie. Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 r., aby wspierać rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie. Współpracujemy z władzami krajowymi i samorządowymi, a także z lokalnymi organizacjami, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, naukę i zdrowie. Wspieramy wszystkie rodziny szukające schronienia i opowiadamy się za realizacją praw każdego dziecka i nastolatka w Polsce, koncentrując się na najbardziej potrzebujących dzieciach. Utrzymujemy równowagę pomiędzy dokładnymi badaniami a praktycznymi rozwiązaniami dla dzieci oraz dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z naszymi partnerami na wszystkich szczeblach. Więcej o UNICEF: www.unicef.org/eca/pl/polska

ORGANIZATORZY

PATRONAT

KONTAKT

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: zapisy@fundacjawstronedialogu.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry