Fundacja na Kongresie w Muzeum POLIN

Już w tym tygodniu w Muzeum POLIN w Warszawie odbędzie się dwudniowy Międzynarodowy Kongres „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania”. Fundację w Stronę Dialogu na kongresie reprezentować będzie Joanna Talewicz-Kwiatkowska. W programie również zorganizowana przez Fundację wystawa fotografii Adama Durjasza.

„To wielkie święto dla edukacji o różnorodności, a także platforma do wymiany doświadczeń, omówienia nowych tematów oraz interpretacji roli kultury i historii Żydów we współczesnej Europie” – tak Międzynarodowy Kongres „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania” zapowiada jego główny organizator, Muzeum POLIN.  Na program kongresu składa się seria wykładów, w tym prelekcja prezeski Fundacji w Stronę Dialogu, Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej o tytule „Doświadczenia wojenne i ich wpływ na mobilizację społeczności romskiej”. Wykładu będzie można wysłuchać podczas drugiej sesji pierwszego dnia kongresu (19 października) rozpoczynającej się o godzinie 15:00. W ramach wydarzenia swoje wystąpienia będą mieć m.in. prof. dr hab. Dariusz Stola (ISP PAN), Vibeke Moe (HL-Senteret) i Patrycja Dołowy (Jewish Community Center w Warszawie), a także Avishai Margalit (Uniwersytet Hebrajski, Izrael), dziennikarka Jagoda Grondecka czy  Bojana Dujkovic-Blagojevic (European Wergeland Center).

W ramach kongresu będzie można zobaczyć również zorganizowaną przez Fundację wystawę zdjęć Adama Durjasza „Codzienność uchodźczyń romskich w Warszawie: rok 2022”. Pełne emocji fotografie Durjasza pozwalają zbliżyć się do kobiet, które musiały uciekać przed wojną – spojrzeć im w oczy, spróbować znaleźć, to co wspólne przy jednoczesnej świadomości różnic, które budują, a nie dzielą.

Kongres „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania”

19 – 20 października 2023, Muzeum POLIN w Warszawie

Program tutaj

Scroll to Top
Przewiń do góry