Zespół Fundacji na wizycie studyjnej w Słowacji

Warunki, w jakich żyje społeczność romska i osoby uchodźcze, bywają dramatyczne. I to nie tylko w Polsce. Chcemy to zmienić, dlatego działamy międzynarodowo budując ponadpaństwowe koalicje. W październiku, w ramach projektu „Knowledge sharing on social inclusion and housing”, zespół Fundacji W Stronę Dialogu wziął udział w dwudniowej wizycie studyjnej w Słowacji.

„Knowledge sharing on social inclusion and housing” to międzynarodowy projekt, który Fundacja W Stronę Dialogu prowadzi wspólnie  z Habitat for Humanity Magyarország i Projekt DOM.ov. Naszym wspólnym celem jest zmiana sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w skrajnym ubóstwie, w tym osób ze społeczności romskiej oraz uchodczyń i uchodźców. Stąd wizyta studyjna w Koszycach, podczas której podzieliliśmy się z organizacjami z Węgier i Słowacji wiedzą i doświadczeniem. Przeprowadziliśmy wspólną analizę programów mieszkalnictwa socjalnego. Pod lupę wzięliśmy dotychczasowe doświadczenia związane ze współpracą pomiędzy organizacjami pozarządowymi a samorządowymi. Bazując m.in. na doświadczeniu organizacji ze Słowacji, która współpracuje ze społecznością romską od 15 lat, wyróżniliśmy zestaw kompetencji niezbędnych do tego, aby nasze działania przynosiły pożądane efekty. Ruszyliśmy też w teren, żeby spotkać się i porozmawiać z tymi, dla których działamy. Odwiedziliśmy Rancove i Kecerovce – miejscowości, które stanowią dobry przykład na to, że długofalowa polityka budowania sprawczości i poczucia odpowiedzialności przynosi sukces.

Wizyta studyjna Fundacji W Stronę Dialogu w Słowacji odbyła się w dniach 23 – 25 października 2023.