Społeczność romska na ekranach samolotów British Airways

Przez 18 miesięcy w samolotach brytyjskich linii lotniczych będzie emitowane wideo z udziałem Fundacji W Stronę Dialogu. Podróżujący samolotami British Airways będą mogli dowiedzieć się więcej o życiu społeczności romskiej, która uciekła przed wojną z Ukrainy do Polski i pracy naszej fundacji. To efekt wizyty przedstawicieli brytyjskich linii lotniczych w Polsce, którzy w ramach współpracy z Disaster Emergencies Committee (DEC) i Oxfam odwiedzili kluczowe organizacje działające na rzecz uchodźczyń i uchodźców.

„Sky is the limit” – dosłownie! Począwszy od 29 listopada przez 18 miesięcy na wewnętrznym kanale telewizyjnym linii lotniczych British Airways emitowane będzie wideo, w którego centrum uwagi znalazła się m.in. Fundacja W Stronę Dialogu i skupiona wokół naszej organizacji społeczność. Oznacza to, że pasażerki i pasażerowie brytyjskich linii lotniczych z całego świata będą mieli możliwość zobaczyć i usłyszeć głos osób ze społeczności romskiej i dowiedzieć się na czym polega działalność fundacji. To duży krok w kierunku budowania mostów pomiędzy społecznością romską a ludźmi nie tylko z Polski i Europy, ale i całego świata.

U Fundacji W Stronę Dialogu

W ramach partnerstwa linii lotniczych z Disasters Emergency Commitee (DEC) w lipcu 2023 przedstawiciele British Airways odwiedzili Warszawę, żeby poznać i z bliska zobaczyć, jak wygląda praca organizacji wspierających uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy. Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju, Carrie Harris wraz z Danielem Varni, który w British Airways odpowiada za rozwój załogi, spotkali się z osobami reprezentującymi Polskie Forum Migracyjne i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, które wspierają dzieci uchodźcze oferując im wsparcie psychologiczne. Reprezentanci brytyjskich linii lotniczych odwiedzili również Centrum Społeczności Romskiej prowadzone w Warszawie przez naszą Fundację (tj. Fundację W Stronę Dialogu) jako lokalnego partnera OxFam. W spotkaniu z zespołem British Airways i DEC udział wzięły zarówno osoby z zespołu Fundacji – Joanna Talewicz, Olena Vaidalovych, Natasza Yazepchuk, Luba Vaidalovych i Paulina Pulkowska oraz jej beneficnetki. Na bazie tych wizyt powstał krótki film dokumentujący podróż Carrie i Daniela z British Airways do Polski.

Pomoc liczona w milionach

British Airways współpracuje z DEC od 2013 roku angażując się m.in. w działania pomoce W Pakistanie, gdzie kryzys wywołała powódź, w Turcji i Syrii, które pogrążyły się w kryzysie na skutek trzęsienia ziemi czy w Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Dzięki osobom korzystającym z usług British Airways i jej współpracownikom, linie lotnicze zebrały ponad 2 miliony funtów ze zbiórek na pokładach samolotów i za pośrednictwem strony crowdfundingowej BA Better World Community Fund.