Roma Studies 2.0: Queerowanie romskości – spotkanie z Moniką Weychert

Queerownie romskości – taki tytuł nosi drugie spotkanie z cyklu Roma Studies 2.0, które już 10 kwietnia odbędzie się w Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Gościnią spotkania, które poprowadzi Taras Gembik, będzie kulturoznawczyni, dr Monika Weychert.

Pierwsze Romskie Biennale w Berlinie z 2019 r. pokazywało, że „my” nigdy nie jest trwałą konstrukcją i trzeba każdorazowo „nas” wytwarzać w drodze negocjacji. W opisie swojego przedsięwzięcia kuratorzy to wyraźnie zaznaczyli: „(…) pytamy każdego, gdzie przynależy, oraz czy możliwy jest inny, własny [samostanowiony – MW] i twórczy sposób, aby tę przynależność zdefiniować? Uwidzialniamy przecinanie się rasizmu, seksizmu i homofobii, a także wskazujemy, że granice wrogości wobec innych można łatwo przesuwać – i że w którymś momencie każdy z nas należy do jakiejś mniejszości”. Chodzi zatem o to, by działać w ramach wspólnoty Romów pierwotnej wobec romskiego ruchu politycznego. Ale takiej wspólnoty, która uwzględnia queerową nadmiarowość i hybrydyczne tożsamości a podważa etniczną politykę opartą na różnicy między „nimi” a „nami”. A zatem lokuje różnicę nie tylko na zewnątrz danej społeczności, lecz także wewnątrz niej, co pozwala wyzwolić się z relacji binarnej i dostrzegać w gruncie rzeczy więcej napięć wynikających z relacji kolonialnej.

Z Moniką Weychert porozmawiamy o tym, jakie perspektywy może nam dać queerowanie romskości. Jak artystyczne, antyesencjonalistyczne i anty-normatywne z definicji, strategie romofuturyzmu i queerowania romskości znacząco przewartościowują refleksję na temat tego, czym jest polityczna wspólnota Romów i polityczna sprawczość. 

Monika Weychert – dra, kulturoznawczyni, obecnie adiunktka i koordynatorka kierunku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Od 2016 r. współpracuje także z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej ASP. Autorka artykułów naukowych i krytycznych, redaktorka książek; członkini AICA. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną galerię dla… (2000-2008), była związana z TVP Kultura, warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (oddział MNW). Kuratorka blisko stu wystaw

Queerowanie romskości: spotkanie z Moniką Weychert
10 kwietnia (środa), godz. 18:00 – 20:00
Centrum Społeczności Romskiej (ul. Skrzetuskiego 36a w Warszawie)
Wstęp wolny

Roma Studies 2.0

Spotkania organizowane w ramach cyklu Roma Studies 2.0 służą tworzeniu dyskursów publicznych i opiniotwórczych inicjowanych przez społeczność romską, ze społecznością romską oraz zaproszonymi przez nas ekspertkami i ekspertkami. Współpracujemy z europejskimi i światowymi ośrodkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi, aby kompleksowo przyjrzeć się różnym procesom zachodzącym w kontekście romskiej tożsamości i przybliżyć je polskiej opinii publicznej.

Spotkanie będzie również streamingowane na Facebooku Fundacji W Stronę Dialogu TUTAJ

Scroll to Top
Przewiń do góry