Cykl warsztatów o wędrówkach roślin i ludzi

„Dla mnie niebo było zielone” to cykl warsztatów, podczas których podzielimy się ze sobą wiedzą i doświadczeniem dotyczącym roślin. Poznamy ich historie, nauczymy się je rozpoznawać, dowiemy się co robią, by przetrwać. Podczas wspólnych spacerów i rozmów wymienimy się znanymi nam praktykami zielarskimi, recepturami i przepisami. Dowiemy się jak opiekować się roślinami i jak rośliny mogą nam pomóc opiekować się sobą nawzajem. Wspólnie ugotujemy bulion, przygotujemy przetwory, mieszkanki ziołowe, syropy, a nawet mydła i kremy. Wszystko pod troskliwym okiem Pameli Bożek i w Centrum Społeczności Romskiej. 

Kto może wziąć udział w warsztatach?

Spotkania w ramach cyklu „Dla mnie niebo było zielone” adresowane są do osób dorosłych. Aby wziąć w nich udział wystarczy mieć ciało i umysł – nie trzeba znać się na roślinach, bo spotkania mają służyć temu, by je lepiej poznać.  Osobom, które nie mówią po polsku zapewniamy tłumaczenie. Osoby z dziećmi mogą liczyć na nasze wsparcie w opiece podczas warsztatów. 

Kiedy i gdzie odbędą się warsztaty?

  • Warsztaty odbędą się w Centrum Społeczności Romskiej (ul. Skrzetuskiego 36a, Warszawa)/ 
  • Grupa warsztatowa będzie spotykać się w wybrane środy miesiąca (18 i 25 października; 15 i 29 listopada; 4 i 13 grudnia) w godzinach 16:00 – 19:00. 
  • 29 października (niedziela) odbędzie się spacer w Puszczy Kampinoskiej 

Program warsztatów

  • 18.10 – Mary Lennox wchodzi do tajemniczego ogrodu. Razem odkrywamy pewien ogród, zbieramy zioła i przygotowujemy napary.
  • 25.10 – Kiedy zamknięto pierwszy ogród? Żaden owoc nie jest zakazany! Razem robimy przetwory z dzikich jabłek. Spacer ulicami Ukryty Raj i Dzikich Jabłoni.
  • 29.10 – Nie znam się na roślinach! Czas, by się sobie przedstawić! Razem jedziemy w gości do roślin – Puszcza Kampinoska.
  • 15.11 – Ratunku, rośliny? Nie ma się czego bać. Jak rośliny uratują siebie, ludzi i świat. Razem nastawiamy ocet.
  • 29.11 – Herbastoria czyli kiedy owoce były kwiatami – przeszłość róż, głogu i miechunki. Razem robimy syropy.
  • 04.12 – Gdzie są twoje korzenie? Razem wykopujemy i przetwarzamy podziemne części roślin.
  • 13.12 – Co gryzie Gilberta Grape’a? Ludzie, rośliny i pasożyty. Razem robimy mydło.

Kto poprowadzi warsztaty?

Spotkania warsztatowe prowadzić będzie Pamela Bożek – artystka, aktywistka, ucząca się na zielarkę. Pamela zajmuje się działaniami opiekuńczymi i wspólnotowymi. Od 2018 roku współdziała z osobami z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym w Polsce, współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami, wspiera i tworzy strategie sojusznicze i solidarnościowe. Jest doktorantką i absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracę doktorską „Z ziemi polskiej do Polski” poświęciła strategiom artystycznym w duchu troski. Mieszka w Warszawie i na wsi, uprawia ogród, jest mamą Ignacego.

Jak zapisać się na warsztaty?

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warunkiem koniecznym do wzięcia udział w wybranym przez siebie warsztacie jest wypełnienie formularza rejestracyjnego. Ważne!  Na każde spotkanie obowiązują oddzielne zapisy.

Link do formularza z zapisami (w wersjach polskiej, ukraińskiej, angielskiej) znajduje się tu.

Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Fundacją w Stronę Dialogu: anian@fundacjawstronedialogu.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry