Romska tożsamość w rękach sztuki: spotkanie z Krzysztofem Gilem

Sztuka od zawsze miała znaczący wpływ na postrzeganie społeczności romskiej. O wizerunku Romek i Romów wiekami decydowali ludzie spoza społeczności tworząc prace stygmatyzujące i powielające stereotypy. Dzisiaj narrację przejmują artystki i artyści romscy. Sztuka stała się dla nich narzędziem do budowania własnych narracji na swój temat. 19 lutego w Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Gilem – artystą, który opowie o romskiej perspektywie twórczej dot. kwestii tożsamości. Tym samym swoją inaugurację będzie miał cykl Roma Studies 2.0.

– Stereotypowe i bezrefleksyjne wyobrażenia na temat Romów pełne są barwnego folkloru, przepychu albo skrajnej biedy. To klisze, które upraszczają rzeczywistość – powiedział w jednym z wywiadów Krzysztof Gil.

Jaka naprawdę jest dzisiejsza społeczność romska i jak bardzo zmienił się wizerunek Romek i Romów w sztuce od czasu, kiedy kontrolę nad budowaniem narracji przejęły artystki i artyści romscy? Na to inne pytania odpowie Krzysztof Gil – twórca poruszający w swojej praktyce artystycznej tematy historyczne związane z historią społeczności romskiej, wykluczeniem i niepamięcią, a którego prace można było oglądać w galeriach w Warszawie, Berlinie czy Londynie. Spotkanie z artystą odbędzie się 19 lutego (poniedziałek) w Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Początek dwugodzinnej rozmowy połączonej z prezentacją o godzinie 18:00.

Inauguracja cyklu Roma Studies 2.0

Spotkaniem z Krzysztofem Gilem zainagurowany zostanie cykl spotkań Roma Studies 2.0, który na stałe zagości w Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Roma Studies 2.0 to propozycja nowego spojrzenia na historię i różnorodność społeczności romskich w formie cyklu wykładów, warsztatów i dyskusji.

Pracujemy nad obalaniem mitów na temat Romek i Romów, aby przeciwdziałać głęboko zakorzenionym stereotypom i uprzedzeniom. Spotkania organizowane w ramach cyklu Roma Studies 2.0 będą służyć tworzeniu dyskursów publicznych i opiniotwórczych inicjowanych przez społeczność romską, ze społecznością romską oraz zaproszonymi przez nas ekspertkami i ekspertkami. Będziemy współpracować z europejskimi i światowymi ośrodkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi, aby kompleksowo przyjrzeć się różnym procesom zachodzącym w kontekście romskiej tożsamości i przybliżyć je polskiej opinii publicznej – mówi pomysłodawca cyklu Taras Gembik z prowadzącej Centrum Fundacji W Stronę Dialogu.

Romska tożsamość w rękach sztuki: spotkanie z Krzysztofem Gilem
19 lutego (poniedziałek), godz. 18:00 – 20:00
Centrum Społeczności Romskiej (ul. Skrzetuskiego 36a w Warszawie)
Wstęp wolny

Spotkanie będzie również streamingowane na Facebooku Fundacji W Stronę Dialogu TUTAJ

.

Spotkanie organizowane przy wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Scroll to Top
Przewiń do góry