Tylko w czerwcu z działań fundacji adresowanych do osób uchodźczych pochodzenia romskiego z Ukrainy, które przebywają w ośrodkach stałego zakwaterowania w województwie mazowieckim, małopolskim i lubelskim . Ponad połowa to dzieci i młodzież. Z pomocą udało nam się dotrzeć również do osób uchodźczych mieszkających poza ośrodkami.
Podsumowanie działań przeprowadzonych przez zespół wsparcia Fundacji W Stronę Dialogu w czerwcu:
Edukacja dzieci i młodzieży
- Edukacja to furtka do lepszej przyszłości. Dlatego duża część działań fundacji adresowanych do najmłodszych jest związana z nauką. Aktualnie skupiamy się na przygotowaniu dzieci i młodzieży do szkoły. W ośrodkach, z którym współpracujmy od miesięcy odpowiadamy za prowadzenie codziennych zajęć lekcyjnych, animacji i zabaw. W czerwcu nasz zespół dotarł do kolejnej miejscowości, gdzie schronienie znalazły osoby uchodźcze romskiego pochodzenia. Tam również nasza organizacja przeprowadziła zajęcia edukacyjne.
Aktywizacja zawodowa
- Podobnie jak edukacja, równie ważna jest aktywizacja zawodowa osób uchodźczych planujących budować swoją przyszłość w Polsce. Przy zaangażowaniu UNHCR/ UNHCR Polska, w jednym z ośrodków zorganizowaliśmy/łyśmy spotkanie dot. pracy i zatrudnienia. W planach mamy kolejne szkolenia i warsztaty.
Pomoc rzeczowa
- Dzięki wsparciu IOM – UN Migration/ IOM Poland nasza fundacja była w stanie zapewnić rodzinom romskim z Ukrainy dostęp do chemii gospodarczej, kosmetyków, artykułów spożywczych oraz pieluszek i mleka modyfikowanego dla dzieci. W czerwcu wsparcie otrzymały rodziny mieszkające w województwie lubelskim, lubuskim, podkarpackim i mazowieckim.
Spotkania informacyjne dla dorosłych
- W trzech ośrodkach zorganizowaliśmy/łyśmy spotkania informacyjno-edukacyjne dla dorosłych. W czasie spotkań nasz zespół przekazał uchodźcom i uchodźczyniom informacje praktyczne pozwalające odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, w tym w procedurach urzędowych.
Działania integracyjne
- Ważnym rodzajem działań, które podejmujemy, a których celem jest budowanie pozytywnych postaw względem społeczności uchodźczej, są wydarzenia adresowane do grup większościowych. Stąd udział naszej fundacji w piknikach zorganizowanych przez IOM – UN Migration/ IOM Poland, UNHCR/ UNHCR Polska i WCPR z okazji przypadającego na 20 czerwca Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Można było nas spotkać w Warszawie i Rzeszowie.
Rozwijamy się
- Chcemy, żeby wsparcie, którego udzielamy, było na jak najwyższym poziomie. Dlatego bierzemy udział w licznych szkoleniach i konferencjach. W czerwcu zespół wsparcia fundacji zdobył kolejne kompetencje przechodząc szkolenie dot. ochrony dzieci organizowane przez IOM oraz z zakresu safeguarding, co było możliwe dzięki Save the Children Poland. Zespół wsparcia wziął również udział w konferencji OtwórzMY, spotkaniu grupy Shelter oraz Kolacji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich.
Opisane w tekście działania Fundacji W Stronę Dialogu zostały zrealizowane dzięki wsparciu: CARE, IOM – UN Migration/ IOM Poland, Save the Children, UNHCR/ UNHCR Polska.