Jak upamiętniać Zagładę Romów i Sinti? Weź udział w spotkaniu online 27 listopada w godz. 11:00 – 12:30, podczas którego grupa ekspertów i ekspertek z kilku krajów Europy zaprezentuje swoje projekty stanowiące odpowiedź na to pytanie.
Podczas II Wojny Światowej Naziści zamordowali nawet do 500,000 Romów i Sinti (dokładna liczba jest trudna do oszacowania) ‼️ To Zagłada, o której nie mówi się wystarczająco głośno. Jak to zmienić? Przez ostatnie kilka miesięcy grupa ekspertów i ekspertek z różnych krajów pracowała w międzysektorowych zespołach opracowując projekty mające na celu upamiętnienie Zagłady Romów i Sinti. Pracowano z takimi tematami jak: upamiętnienie w przestrzeni publicznej, aktywizm cyfrowy, media społecznościowe, działania edukacyjne dla szerokiej publiczności, szkolenia dla grup zawodowych i sztuka jako forma upamiętnienia. Starano się także znaleźć rozwiązania współczesnych problemów, jak dyskryminacja społeczności romskiej, przemoc i uprzedzenia oraz zachęcać potencjalną publiczność do zmierzenia się z trudnymi pytaniami.
Przyszedł czas na prezentacje wypracowanych koncepcji, która odbędzie się online 27 listopada (środa) w godz. 11:00-12:30. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się zapisać wypełniając kwestionariusz rejestracyjny TUTAJ. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Spotkanie organizowane jest przez cztery organizacje: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC, Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN, Muzeum romské kultury i Fundacja W Stronę Dialogu.
Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ i Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu MŁODZI PAMIĘTAJĄ.