„Polityka pamięci: sztuka romska, od Zagłady do instytucjonalizacji” to tytuł spotkania z dr Moniką Weychert – specjalistką w zakresie sztuki współczesnej osób o romskich korzeniach. Zaplanowane na 31 lipca spotkanie w Centrum Społeczności Romskiej odbędzie się w związku z obchodzonym w sierpniu Europejskim Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Wstęp wolny
Lata 70. XX w. były czasem romskiej etnicznej i politycznej mobilizacji. W tym okresie Romki i Romowie w Europie traktowali sztukę jako narzędzie służące uwidocznieniu przemilczanej Zagłady społeczności romskiej. Skuteczność romskiej sztuki w uwidzialnieniu tego historycznego zdarzenia spadła w początkach XXI wieku. Stało się to po tym, jak twórczość Romek i Romów została włączona w pole sztuki zinstytucjonalizowanej przez narody większościowe. Podczas spotkania Monika Weychert przybliży tematy podejmowane przez artystki i artystów romskich dotyczące Zagłady, takie jak uwidzialnienie miejsc pamięci, wizerunków ofiar i rasowych motywów zbrodni na Romach i Romkach w trakcie II wojny światowej.
O Monice Weychert:
Doktorka, kulturoznawczyni, adiunkta i koordynatorka kierunku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Jednocześnie kierowniczka działu edukacji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Od 2016 roku współpracuje także z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej warszawskiej ASP. Autorka artykułów naukowych i krytycznych; członkini AICA. W Toruniu prowadziła m.in. niezależną galerię (2000-2008), była związana z TVP Kultura, warszawską Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (oddział MNW). Kuratorka kilkudziesięciu wystaw. Tematyką sztuki współczesnej osób o romskich korzeniach zajmuje się od 25 lat.
Roma Studies 2.0
Polityka pamięci: sztuka romska, od Zagłady do instytucjonalizacji. Spotkanie z Moniką Weychert
31 lipca (środa), godz. 18:00
Centrum Społeczności Romskiej
ul. Skrzetuskiego 36a w Warszawie
Wstęp wolny
Roma Studies 2.0
Spotkanie z Moniką Weychert odbędzie się w ramach prowadzonego przez Fundację W Stronę Dialogu cyklu spotkań Roma Studies 2.0. Cykl ten służy tworzeniu dyskursów publicznych i opiniotwórczych inicjowanych przez społeczność romską, ze społecznością romską oraz zaproszonymi przez nas ekspertkami i ekspertkami. Przy organizacji tego cyklu Fundacja współpracuje z europejskimi i światowymi ośrodkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi, aby kompleksowo przyjrzeć się różnym procesom zachodzącym w kontekście romskiej tożsamości i przybliżyć je polskiej opinii publicznej.