Rita Sorochynska z zespołu Fundacji W Stronę Dialogu została laureatką Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. To wyjątkowe wyróżnienie jest dedykowane zaangażowanym, pełnym pasji i wchodzącym w dorosłość młodym ludziom, którzy działają na rzecz upowszechniania postaw obywatelskich, rozwoju społeczności lokalnej i poszanowania praw człowieka. Nagroda zostałą wręczona 2 grudnia podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Warszawie.
Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność – za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był szczególnie wrażliwy, za świat. Bardzo cenił energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi. Przyznając nagrodę jego imienia, władze miasta chcą zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która budzi się w ludziach młodych, a która w połączeniu z ich młodzieńczym zapałem może zrodzić rzeczy naprawdę ważne. Za co została wyróżniona Rita Sorochynska?
Rita do Polski przyjechała tuż po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. To wyjątkowa młoda kobieta, która pomimo doświadczenia wojny nie poddała się i znalazła w sobie siłę, by pomagać innym. Rozumiejąc, co znaczy życie na uchodźstwie – sama jest uchodźczynią pochodzenia romskiego z Ukrainy – wspiera Romki i Romów zmuszonych do porzucenia domów i budowania swojego życia od nowa. Pomaga w wypełnianiu niekończących się stosów dokumentów, wyjaśnia skomplikowane procedury urzędnicze, uczestniczy w dystrybucji niezbędnych do życia produktów. Prowadzi warsztaty dla dzieci,, by choć na moment poczuły się jak przed wojną. Buduje też międzykulturowe mosty odkrywając kulturę romską przed osobami spoza jej społeczności. Rita jest oddana pracy na rzecz innych, zaangażowana w to, co robi, wrażliwa i uważna na drugiego człowieka. Wie, że działanie wymaga samorozwoju, dlatego wzięła udział w Akademii Liderek Romskich, której jest absolwentką. Rita to wzór do naśladowania i inspiracja do działania.
Rita Sorochynska otrzymała nagrodę główną w kategorii 20 – 26 lat. Jury postanowiło nagrodzi ją “za odważne przełamywanie barier i stereotypów oraz budowanie mostów między różnymi grupami społecznymi, a także za intensywną działalność na rzecz integracji, edukacji i aktywizacji społeczności i szerzenie wiedzy o kulturze romskiej”. Rita nie jest jedyną laureatką w tegorocznej edycji konkursu. Nagrody otrzymali/ły również Yanislau Svetik i Aleksandra Gisce, a wyróżnienia Kirq Sukhoboichenko, Maja Radzka i Dorian Widawski. Z uzasadnieniem jury w składzie Anna Auksel-Sekutowicz, Klaudia Bernatowicz, Kamil Bonas, Marta Dermańska, Gabriela Dmoch, Zuzanna Ganczewska, Renata Królak, Aldona Machnowska-Góra, Ewa Markiewicz, Marta Mazowiecka-Kocyk, Adriana Porowska, Danuta Przywara oraz Joanna Wiśniewska-Najgebauer można zapoznać się TUTAJ.