Fundacja straciła 80% budżetu. To nie koniec. Będziemy działać dalej, ale potrzebujemy Twojego wsparcia. Przekaż darowiznę.

Od 13 lat z wielkim zaangażowaniem wspieramy społeczność romską w Polsce. Pomagamy najbardziej wykluczonym z wykluczonych niosąc wsparcie tam, gdzie inni nie docierają. Kiedy wreszcie udało nam się zacząć spełniać marzenia tysięcy ludzi, decyzją jednego człowieka możemy stracić wszystko. 

Donald Trump razem ze swoją administracją odebrał nam 80% budżetu. Pozbawił nas środków finansowych, które pozwalały naszemu zespołowi: 
  • wspierać dzieci uchodźcze w nauce języka polskiego i w odrabianiu lekcji, 
  • organizować zajęcia taneczne, plastyczne i z robotyki dla młodzieży, 
  • pomagać dorosłym w zdobyciu pracy, żeby mogli opiekować się rodziną, 
  • organizować kampanie społeczne, żeby nikt więcej nie został zwyzywany za pochodzenie, 
  • wzmacniać Romki pokazując im, że mają siłę, aby zmieniać świat, 
  • zabierać głos w imieniu społeczności w rządzie i lokalnych instytucjach,  
  • budować mosty pomiędzy społecznością romską i lokalnymi społecznościami

A wszystko to dzięki grupie jedynie 26 osób, które mają na co dzień do dyspozycji zaledwie trzy pokoje, jedno auto i podstawowy sprzęt biurowy.  

Nasza praca to nie są dla nas „projekty”. To są ludzie, dla których wstajemy codziennie rano, to społeczność, która zasługuje na godne życie, to wartości, które wcielamy w życie. 

Chcemy działać dalej, ale za sprawą podpisu złożonego 7173 km od Warszawy, z dnia na dzień straciliśmy większą część budżetu. Dlatego teraz, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy Twojego wsparcia. Inaczej tysiące ludzi, dla których jesteśmy jedyną nadzieję, pozostaną sami.   

Co się stanie, jeżeli nas nie będzie? 
  • Zespół fundacji nie przyjdzie do pracy i nie ruszy w drogę,
  • Dzieci, które wspieramy zostaną bez dodatkowego wsparcia,
  • Młodzież i którą się zajmujemy nie będzie miała, jak rozwijać swoich pasji,
  • Kobiety i które wzmacniamy stracą nadzieję na lepszą przyszłość,
  • Dorośli nie otrzymają wsparcia zawodowego,
  • Nie powstanie kolejna kampania o społeczności romskiej,
  • Nasze postulaty nie dotrą do właściwych ministerstw i polityków.

Nie pozwól na to! Razem otwórzmy nowy rozdział i wspólnie spełniajmy marzenia o Polsce przyszłości, w której wszyscy czują się bezpieczni, potrzebni i na miejscu.  

Pomóż nam działać dalej – przekaż darowiznę na Fundację W Stronę Dialogu.  

Fundację W Stronę Dialogu
Numer konta: 27 1240 4155 1111 0010 5338 9744
Tytuł przelewu: Darowizna
Dane odbiorcy: Fundacja W Stronę Dialogu
ul. Puławska 39/85, 02-508 Warszawa

SWIFT PKOPPLPW
IBAN PL27 1240 4155 1111 0010 5338 9744

Może mamy o 80% mniej środków, to nadal mamy 100% wiary w ludzi i w Ciebie!   

Wbrew stereotypowi nie wszyscy Romowie i Romki byli nomadami. Wędrowny tryb życia był dla społeczności romskiej strategią na przetrwanie. Pomimo tego, że coraz więcej wiemy o romskiej migracji, to nadal jest to temat mało rozpoznany. Przyszedł czas pokazać inne oblicza romskiej migracji. Zapraszamy 12 marca (środa) o godz. 17:30 do Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie na spotkanie z ekspertkami z zakresu romskiej migracji – Moniką Szewczyk, Marzeną Fraś i Kamilą Fiałkowską. Wstęp wolny.

Wbrew stereotypowi nie wszyscy Romowie i Romki byli nomadami, ale we wszystkich dialektach języka romskiego istnieje słowo kher czyli dom, miejsce stałego zamieszkania. Wędrowny tryb życia był dla społeczności romskiej strategią na przetrwanie. Główną przyczyną wędrówek był przymus ekonomiczny i polityczny. Wiedza na temat romskich migracji nadal skupia się głównie wokół tzw. „akcji osiedleńczej”. Podczas spotkania, które odbędzie się 12 marca w Centrum Społeczności Romskiej, omówimy temat migracji Romów i Romek Karpackich ze wsi do miast na przykładzie Nowej Huty. Zwrócimy uwagę na przymusowe przesiedlenia w czasie akcji „Wisła” oraz na proces osiedlenia się społeczności na ziemiach zachodnich i północnych. Wspólnie zastanowimy się, jak sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza Polski po II wojnie światowej wpłynęła na mobilność Romów i Romek Karpackich. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego t ich udział w migracjach wewnętrznych oraz międzynarodowych po II wojnie światowej i w czasach najnowszych jest przemilczany. Historia romska to przykład „historii mniejszości”, „historii podrzędnej”, która w Polsce była podporządkowana większości i oficjalnej wizji narodowej przeszłości. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu Roma Studies 2.0 dzięki wsparciu Save The Children.

Historię romskich migracji 12 marca w Centrum Społeczności Romskiej przybliżą nam Monika Szewczyk, Marzena Fraś i Kamila Fiałkowska. Początek o godz. 17:30. Wstęp wolny.  

12 marca (środa), godz. 17:30 – 19:30
Centrum Społeczności Romskiej
ul. Puławska 39/85 w Warszawie (klatka w podwórzu, IV piętro)
Wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się dzięki wsparciu Save the Children.

28 lutego otwieramy drzwi nowej siedziby Centrum Społeczności Romskiej. Inauguracja działalności Centrum odbędzie się o godzinie 18:00 w lokalu przy ulicy Puławskiej 39/85 w Warszawi. W programie m.in. występ zespołu Romano Iło grającego tradycyjną muzykę społeczności romskiej z Rumunii oraz Bergitka Roma.

Z nieskrywaną radością i wielką dumą zapraszamy na otwarcie nowej siedzimy Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie.. Centrum Społeczności Romskiej to prowadzona przez Fundację W Stronę Dialogu przestrzeń wymiany myśli, doświadczeń i wiedzy. Naszym celem jest promowanie kultury, historii i tradycji romskiej, popularyzowanie dorobku oraz osiągnieć Romek i Romów. W tym duchu utrzymane będzie otwarcie naszej nowej siedziby.

Inauguracja działalności Centrum odbędzie się 28 lutego (piątek) o godzinie 18:00 w lokalu przy ulicy Puławskiej 39/85 w Warszawie (klatka w podwórku, IV piętro z windą).

Program wydarzenia:

  • Przemówienie prezeski Fundacji W Stronę Dialogu dr. Joanny Talewicz
  • Prezentacja wizji i programu Centrum Społeczności Romskiej przez dyrektora Centrum Tarasa Gembika i koordynatora Centrum Rajmunda Siwaka
  • Koncert zespołu Romano Iło grającego tradycyjną muzykę społeczności romskiej z Rumunii oraz Bergitka Roma

28 lutego (piątek), godz. 18:00
Centrum Społeczności Romskiej
ul. Puławska 39/85 w Warszawie (klatka w podwórzu, IV piętro)
Wstęp wolny

Czarny trójkąt to symbol, którym w obozach koncentracyjnych oznaczano osoby określane mianem aspołecznych. Wśród nich były więźniarki, które do dnia dzisiejszego są praktycznie nieobecne, gdy mówimy o II wojnie światowej i ofiarach nazizmu. Tym razem będzie inaczej, bo to właśnie kobietom z czarnym trójkątem poświęcone będzie spotkanie z dr Joanną Ostrowską. Zapraszamy 12 lutego (środa) o godz. 18:00 do Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Wstęp wolny.

Czarny trójkąt to symbol, którym w obozach koncentracyjnych oznaczano osoby, których zachowania uważano za aspołeczne. Wśród nich były kobiety, które do dnia dzisiejszego są praktycznie niewidoczne w polskim dyskursie dot. historii II wojny światowej. Ich nieobecność przejawia się na poziomie symbolicznym poprzez brak upamiętnienia, a co za tym idzie odmowę uznania za ofiary nazizmu. Wyklucza je również świat nauki – badania nt. „forgotten victims of the Holocaust” przez wiele lat nie znajdowały się w obszarze czyichkolwiek zainteresowań. Na próżno szukać też miejsc pamięci poświęconych więźniarkom obozów koncentracyjnych naznaczonych czarnym trójkątem. To pokazuje, że w 2025 roku nadal podtrzymywane są wzorce społeczne, które nakazują wykluczenie grup uznanych za „kryminalne, podejrzane, bezwartościowe” nie tylko ze społeczeństwa, ale także z pamięci zbiorowej. 

Historię kobiet z czarnym trójkątem 12 lutego w Centrum Społeczności Romskiej przybliży nam dr Joanna Ostrowska. Po wykładzie organizowanym w ramach cyklu Roma Studies 2.0 odbędzie się rozmowa z badaczką, którą poprowadzi współzałożycielka Fundacji W Stronę Dialogu dr Joanna Talewicz. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.  

12 lutego (środa), godz. 18:00 – 19:30
Centrum Społeczności Romskiej
ul. Puławska 39/85 w Warszawie (klatka w podwórzu, IV piętro)
Wstęp wolny

Roma Studies 2.0

Roma Studies 2.0 to organizowany przez Fundację W Stronę Dialogu cykl spotkań służący tworzeniu dyskursów publicznych i opiniotwórczych inicjowanych przez społeczność romską, ze społecznością romską oraz zaproszonymi przez nas ekspertkami i ekspertkami. Współpracujemy z europejskimi i światowymi ośrodkami akademickimi, edukacyjnymi i kulturalnymi, aby kompleksowo przyjrzeć się różnym procesom zachodzącym w kontekście romskiej tożsamości i przybliżyć je polskiej opinii publicznej. 

Fundacja W Stronę Dialogu – czołowa organizacja działająca z i na rzecz społeczności romskiej w Polsce – poszukuje osoby na stanowisko Specjalisty/ki ds. edukacji i animacji. Rekrutacja trwa do 28 lutego

Kogo poszukujemy?

Do współpracy poszukujemy osoby zmotywowanej, zaangażowanej społecznie i otwartej na inne kultury, która obejmie stanowisko specjalisty/ki ds. edukacji i animacji w ośrodku dla uchodźców i uchodzczyń z ukraińskiej społeczności romskiej. Językami wiodącymi dla naszych beneficjentów są języki ukraiński i romski z dialektami. Do zadań osoby na tym stanowisku będzie należało organizowanie działań edukacyjnych, kulturalnych i animacyjnych, które wspierają integrację osób w trudnej sytuacji, pomagają w adaptacji do nowego środowiska, rozwijają ich kompetencje społeczne oraz wpływają pozytywnie na dobrostan emocjonalny.

Zakres obowiązków:

  • Organizowanie i prowadzenie zajęć edukacyjnych, artystycznych i sportowych (np. zabawy ruchowe, zajęcia kulturowe, warsztaty umiejętności życiowych, kreatywne formy spędzania czasu).
  • Tworzenie programów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb uczestników i uczestniczek
  • Organizowanie wydarzeń i aktywności integracyjnych, które umożliwią uchodźcom nawiązywanie więzi ze społecznością mieszkającą w ośrodku i poza ośrodkiem, tj społecznością lokalną.
  • Współpraca z innymi specjalistami/kami i organizacjami społecznymi.
  • Udzielanie wsparcia emocjonalnego uczestnikom/kom zajęć, w tym tworzenie bezpiecznej przestrzeni i przyjaznej atmosfery, sprzyjającym odkrywaniu oraz rozwijaniu pasji i kompetencji dzieci.
  • Ścisła współpraca z zespołem Fundacji W Stronę Dialogu w celu zapewnienia spójności działań i wymiany doświadczeń.
  • Przygotowywanie diagnozy potrzeb, raportów z prowadzonych działań oraz monitorowanie postępów osób uczestinczących w zajęciach

Miejsce pracy

  • Okuninka (woj. lubelskie), Ośrodek dla uchodźców i uchodźczyń ze społeczności romskiej z Ukrainy

Co oferujemy? 

  • Wynagrodzenie 106,67 PLN za godzinę brutto brutto (koszt pracodawcy).
  • Możliwość pracy w inspirującym i międzykulturowym zespole.
  • Zatrudnienie w oparciu o umowę B2B lub zlecenie.
  • Możliwość rozwoju zawodowego i udziału w ciekawych projektach.
  • Elastyczne godziny pracy dostosowane do dyspozycyjności pracownika.
  • Wsparcie organizacyjne i merytoryczne.

Czego oczekujemy?

  • Wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: pedagogika, psychologia, socjologia, animacja społeczno-kulturalna, arteterapia, edukacja dorosłych, praca socjalna lub pokrewne).
  • Doświadczenie w pracy z trzecim sektorze, w tym doświadczenie w pracy z osobami w trudnej sytuacji życiowej (osoby migranckie, uchodźcze, osoby po doświadczeniu traumy).
  • Doświadczenie w świadczeniu usług z zakresu arteterapii, edukacji i/lub animacji społeczno-kulturalnej.
  • Umiejętność samodzielnej pracy ze zróżnicowaną grupą, przede wszystkim z dziećmi i nastolatkami.
  • Odpowiedzialność i dokładność w wywiązywaniu się z powierzonych zadań, w tym od strony formalnej.
  • Zdolności interpersonalne i empatia, otwartość na różnorodność kulturową.
  • Znajomość języków obcych będzie mile widziana, szczególnie języka ukraińskiego (językami wiodącymi dla osób mieszkających w ośrodku są języki ukraiński i romski z dialektami).
  • Znajomość i przestrzeganie standardów ochrony małoletnich.

Jak się zgłosić? 

  • Zgłoszenia obejmujące CV oraz list motywacyjny (max 1 strona) prosimy wysyłać do 9 marca br na adres: praca@fundacjawstronedialogu.pl w tytule wiadomości proszę wpisać „Aplikacja na stanowisko Specjalisty ds. edukacji i animacji”.
  • Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami/kami/x.

Fundacja W Stronę Dialogu potwierdza zobowiązania w zakresie przestrzegania Kodeksu Postępowania i Polityki ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym i przemocą seksualną.

Przygotowując się do podsumowania mijającego roku zastanawialiśmy/łyśmy się, jak to zrobić. Zainspirowała nas data kończącego się roku – 2024. Stąd niestandardowe 24 punkty, na które składają się 24 sukcesy fundacji. Przeczytaj o tym, co udało nam się osiągnąć w 2024 roku, aby przybliżyć się do naszego celu, jakim jest Polska, w której społeczność romska jest traktowana na równi z innymi.
  1. PKiN w kolorach romskiej flagi
  2. Kampania „Poznajmy się”
  3. Akademia Liderek Romskich
  4. Drzwi do ministerstw otwarte
  5. Ramię w ramię z IKEA
  6. Centrum Społeczności Romskiej rozpędzone na całego
  7. Dzieci uchodźcze w centrum uwagi
  8. Lokalny oddział fundacji rośnie w siłę
  9. Nagrody i wyróżnienia
  10. Romski głos w MEN to my
  11. O romskich feminizmie na Kongresie Kobiet
  12. Polska to za mało – rzecznictwo międzynarodowe
  13. Biznes z nami na pokładzie
  14. Romka na okładce Wysokich Obcasów
  15. Zapisz dziecko do szkoły – kampania informacyjna
  16. Sztuka romska na topie
  17. Spotkanie z Ministrą ds. Równości
  18. Edukacja najmłodszych
  19. Nowe idee
  20. Pamięć o Zagadzie
  21. Spotkanie w Ambasadzie USA
  22. Należymy do sieci ERIAC
  23. Hałas w mediach
  24. Nasza siła to zespół

1. PKiN w kolorach romskiej flagi

Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej (8 kwietnia) z inicjatywy Fundacji W Stronę Dialogu Pałac Kultury i Nauki oświetlono w kolorach romskiej flagi. Było to wydarzenie przełomowe – iluminacja zlokalizowanego w samym centrum Warszawy PKiN odbyła się po raz pierwszy w historii Polski.  

2. Kampania „Poznajmy się”

Za sprawą kampanii „Poznajmy się” na ulicach największych miast w Polsce pojawiły się billboardy z wizerunkiem Romek i Romów. Kampania była emitowana na przystankach autobusowych i w stołecznych autobusach. Uruchomiona została też strona www.poznajmysie.eu z podstawowymi informacjami o kulturze i tradycji romskiej. Celem kampanii było ukazanie prawdziwej twarzy społeczności romskiej. Udało się!

3. Akademia Liderek Romskich

Na początku roku nasza fundacja wystartowała z nową inicjatywą – Akademią Liderek Romskich. Akademia to seria szkoleń adresowanych do kobiet pochodzenia romskiego, której celem jest rozwijanie potencjału przywódczego drzemiącego w Romkach. Na przestrzeni 12 miesięcy udało nam się zorganizować dwie edycje Akademii, którą ukończyło blisko 20 kobiet.

4. Drzwi do ministerstw otwarte

Drzwi ministerstw, które były dotąd zamknięte przed społeczeństwem obywatelskim, otworzyły się. W mijającym roku fundacja wzięła udział w licznych spotkaniach i konsultacjach społecznych. Nasze ekspertki były obecne w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

5. Ramię w ramię z IKEA

Fundacja W Stronę Dialogu połączyła siły z IKEA startując z programem aktywizacji zawodowej skierowanym do społeczności romskiej. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Wspólnie z IKEA realizujemy też projekt #ZmieniamyNarrację, w ramach którego powstał „Leksykon Dobrego Języka” i zorganizowane zostały dwie Żywe Biblioteki z udziałem Romek i Romów – na Igrzyskach Wolności i Open Eyes Economy Summit.

6. Centrum Społeczności Romskiej rozpędzone na całego

Prowadzone przez fundację Centrum Społeczności Romskiej rozpędziło się na całego. W tym roku udało nam się zorganizować 40 wydarzeń – spotkań, warsztatów, debat i koncertów. Z publiką Centrum spotkały się Romki i Romowie reprezentujący świat sztuki, nauki i aktywizmu, jak np. Krzysztof Gil, Delaine Le Bas, Edward Deskur, Krystyna Markowska czy Teresa Mirga, a także osoby działające w obszarze kultury romskiej i antydyskryminacji, w tym Ogi Ugonoh, Piotr Wójcik, Sonia Styrkacz i Oliwia Bosomtwe. A to dopiero początek…

7. Dzieci uchodźcze w centrum uwagi

Wojna wygnała z Ukrainy miliony ludzi, w tym tysiące dzieci. Wśród nich znalazły się dziewczynki i chłopcy ze społeczności romskiej. Fundacja, przy wsparciu UNICEF, przygotowała raport przybliżający sytuację najmłodszych Romek i Romów z Ukrainy, którzy aktualnie mieszkają w Polsce. Raport był punktem wyjścia do zorganizowania międzynarodowej konferencji pod patronatem Rzeczniki Praw Dziecka i Ministry Równości.

8. Lokalny oddział fundacji rośnie w siłę

Działania na poziomie ogólnoeuropejskim i ogólnopolskim uzupełniamy działaniami lokalnymi. Rok 2024 to wzmocnienie oddziału fundacji w Przemyślu, gdzie angażujemy się w działania skoncentrowane na osobach uchodźczych, rzecznictwie lokalnym i edukacji instytucji pracujących ze społecznością romską. Z każdym miesiącem nasz przemyski oddział rośnie w siłę.

9. Nagrody i wyróżnienia

Rok 2024 przyniósł nam szereg wyróżnień i nagród. Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu dr Joanna Talewicz została laureatką Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka. Rita Sorochynska z zespołu fundacji otrzymała Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego, a Olena Vadalovych znalazła się wśród 50 Śmiałych rankingu Wysokich Obcasów Co więcej, Anna Alboth i Piotr Wójcik z rady fundacji zostali wyróżnieni w konkursie Rady Europy „Journalism Excellence Award 2024”.

10. Romski głos w MEN to my

Fundacja W Stronę Dialogu należy do powstałego w 2024 roku zespołu ds. integracji edukacyjnej dzieci uchodźców z Ukrainy, a prezeska naszej fundacji objęła fundację przewodniczącej grupy ds. włączania dzieci romskich w ramach rządowego programu „Szkoła dla wszystkich”. Co więcej, w 2024 roku nasza fundacja wspierała ekspercko MEN w realizacji kampanii informacyjnej adresowanej do rodziców dzieci romskich z Ukrainy.

11. O romskim feminizmie na Kongresie Kobiet

Podczas XVI Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbył się zorganizowany przez Fundację W Stronę Dialogu panel poświęcony romskiemu feminizmowi – „Zmieścimy się wszystkie. O miejscu Romek w ruchu feministycznym”.  Była to pierwsza w historii Kongresu debata koncentrująca się na kobietach ze społeczności romskiej.

12. Polska to za mało – rzecznictwo międzynarodowe

Działając w Polsce musimy pamiętać, że wpływ na to, co dzieje się w kraju, mają również decyzje podejmowane na poziomie europejskim jak i światowym. Dlatego w 2024 roku można było nas zobaczyć w Europarlamencie, na posiedzeniach OBWE, ODIHR czy Heads of Agencies. Współpracowaliśmy/łyśmy blisko z UNHCR i UNICEF. Nasze Centrum odwiedzali zagraniczni politycy/ki, w tym m.in. wiceprzewodnicząca partii Zielonych w Niemczech. Byliśmy/łyśmy na wizytach studyjnych w Czechach, Malcie, Niemczech i Słowacji. Stoimy na czele PSEA and APP Network i reprezentujemy Polskę w IHRA.

13. Biznes z nami na pokładzie

W mijającym roku udało nam się zaangażować w działania na rzecz społeczności romskiej sektor prywatny. Poza IKEA, z którą prowadzimy program aktywizacji zawodowej i angażujemy się w projekt #ZmieniamyNarrację, wspólne inicjatywy zrealizowaliśmy/łyśmy również razem z Upwardly Global, AMS oraz IPG Mediabrands Poland.

14. Romka na okładce „Wysokich Obcasów”

Pierwszy raz w Polsce na okładce magazynu pojawiła się romska aktywistka –  prawniczka z zespołu Fundacji W Stronę Dialogu, Olena Vaidalovych. Okładkowemu zdjęciu towarzyszył obszerny wywiad obalający stereotypy nt. romskich kobiet. Artykuł opublikowano w Wysokich Obcasach w związku z kampanią naszej fundacji  „Romki. Co o nas wiecie?”.

15. Zapisz dziecko do szkoły – kampania informacyjna

Wraz z pojawieniem się informacji o objęciu obowiązkiem szkolnym w polskim systemie oświaty dzieci uchodźczych z Ukrainy nasza fundacja wystartowała z kampanią „Zapisz dziecko do szkoły”. Naszym celem było dotarcie z informacją o nowych regulacjach do romskich rodzin. Efekt? Dzieci uchodźcze mieszkające w ośrodkach, z którymi współpracujemy, zostały zapisane do szkół.

16. Sztuka romska na topie

Odzyskiwanie narracji nt. społeczności romskiej obejmuje też sztukę. Dlatego w 2024 roku fundacja intensywnie angażowała się w działania w tym obszarze. Skoncentrowaliśmy/łyśmy się przede wszystkim na rozwijaniu Centrum Społeczności Romskiej, ale nie tylko. Fundacja partnerowała festiwalowi Łódź Wielu Kultur, w którego programie znalazł się m.in. spektakl romskiego teatru Giuvlipen, wystawy Ceiji Stojki i Krzysztofa Gila oraz spotkania z udziałem założycielek naszej organizacji. Temat romski za naszą sprawą pojawił się także na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – MDAG, gdzie swój performance miał Umtata Tybora.

17. Spotkanie z Ministrą Równości

W lipcu, przy zaangażowaniu Fundacji W Stronę Dialogu, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie organizacji romskich z Ministrą ds. Równości Katarzyną Kotulą. Tym samym nasza fundacja wzięła udział w otwarciu nowego rozdziału we współpracy pomiędzy rządem a organizacjami działającymi na rzecz społeczności romskiej.

18. Edukacja najmłodszych

Edukacja daje nadzieję na lepsze jutro. Dlatego w 2024 roku podjęliśmy/łyśmy szereg działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży mieszkających w ośrodkach dla uchodźców/czyń. Na liście zrealizowanych aktywności znalazły się: przygotowujące do szkoły lekcje języka polskiego, warsztaty i wydarzenia integracyjne, wyjścia do instytucji kultury i miejsc rozrywki dla dzieci, zajęcia poprawiające dobrostan. Szkoliliśmy/łyśmy też kadry pracujące z dziećmi uchodźczymi i angażowaliśmy/łysmy się w działania odnoszącej sukcesy rzecznicze Koalicji na rzecz wzmocnienia roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich.

19. Nowe idee

Zespół fundacji i związane z nami osoby ze społeczności romskiej wzięły udział w kluczowych konferencjach, które odbyły się w 2024 w Polsce. Można było nas spotkać na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie, Igrzyskach Wolności w Łodzi, Open Eyes Economy Summit w Krakowie i Kongresie Kobiet w Gdańsku. Na wszystkich tych wydarzeniach nasi ludzie brali udział w panelach dyskusyjnych lub je prowadzili.

20. Pamięć o Zagładzie

Temat Zagłady Romów jest obecny w działalności fundacji od lat. Na rok 2024 przypadła 80. rocznica likwidacji obozu romskiego w Auschwitz. Stąd nasza obecność na obchodach upamiętniających to tragiczne zdarzenie jak i na towarzyszącej im konferencji oraz udział w międzynarodowej kampanii informacyjnej IHRA. Razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN I European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC zrealizowaliśmy/łyśmy również międzynarodowy projekt „Pamięć o Zagładzie Romów i Sinti”, przeprowadziliśmy/łyśmy liczne webinary i wzięliśmy/łyśmy udział w konferencji w Wiedniu poświęconej ludobójstwu społeczności romskiej podczas II wojny światowej.

21. Spotkanie organizacji romskich w Ambasadzie USA

W maju w Rezydencji Ambasadora USA Marka Brzezińskiego odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji romskiej społeczności uchodźczej z Ukrainy. Udział w nim wzięli ambasadorowie/ki szeregu krajów, przedstawiciele/ki UNHCR, the UN Refugee Agency i UNICEF oraz reprezentanci/tki biur Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka. Swoje przemówienie miała prezeska naszej fundacji, dr Joanna Talewicz.

22. Należymy do sieci ERIAC

To, co dzieje się w Europie ma wpływ na to, gdzie jest i dokąd zmierza Polska. Dlatego nasza fundacja dołączyła w tym roku do międzynarodowej sieci organizacji romskich European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC), by mieć wpływa na kształtowanie ruchu romskiego na poziomie europejskim.

23. Hałas w mediach

Rok 2024 to wiele materiałów medialnych nt. społeczności romskiej i działań fundacji. Zależało nam na tym, żeby głos Romów i Romek był słyszalny w myśl zasady „nic o nas bez nas”. Stąd nasza obecność w prasie – Vogue Polska, Zwierciadle, Polityce, Newsweek Polska, Wysokich Obcasach, Gazecie Wyborczej, telewizji – TVP i TVN, radiu – wszystkich programach Polskiego Radia i Tok Fm i na najpopularniejszych portalach internetowych.

24. Siła w zespole

Wszystkie działania podjęte przez Fundację W Stronę Dialogu w 2024 były możliwe dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, czyli: Ady, Agnieszki, Ani, Ani, Anu, Blanki, Cecylii, Denysa, Eli, Eweliny, Grzegorza, Gosi, Iwony, Joanny, Karoliny, Kasi, Luby, Magdy, Manuela, Marty, Marty, Moniki, Nataszy, Oleny, Olgi, Palomy, Patrycji, Piotra, Rady, Raisy, Rajmunda, Rity, Samiry, Sonii, Tarasa, Wero i Zuzy.

Rita Sorochynska z zespołu Fundacji W Stronę Dialogu została laureatką Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. To wyjątkowe wyróżnienie jest dedykowane zaangażowanym, pełnym pasji i wchodzącym w dorosłość młodym ludziom, którzy działają na rzecz upowszechniania postaw obywatelskich, rozwoju społeczności lokalnej i poszanowania praw człowieka. Nagroda zostałą wręczona 2 grudnia podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Warszawie.

Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność – za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był szczególnie wrażliwy, za świat. Bardzo cenił energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi. Przyznając nagrodę jego imienia, władze miasta chcą zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która budzi się w ludziach młodych, a która w połączeniu z ich młodzieńczym zapałem może zrodzić rzeczy naprawdę ważne. Za co została wyróżniona Rita Sorochynska?

Rita do Polski przyjechała tuż po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. To wyjątkowa młoda kobieta, która pomimo doświadczenia wojny nie poddała się i znalazła w sobie siłę, by pomagać innym. Rozumiejąc, co znaczy życie na uchodźstwie – sama jest uchodźczynią pochodzenia romskiego z Ukrainy – wspiera Romki i Romów zmuszonych do porzucenia domów i budowania swojego życia od nowa. Pomaga w wypełnianiu niekończących się stosów dokumentów, wyjaśnia skomplikowane procedury urzędnicze, uczestniczy w dystrybucji niezbędnych do życia produktów. Prowadzi warsztaty dla dzieci,, by choć na moment poczuły się jak przed wojną. Buduje też międzykulturowe mosty odkrywając kulturę romską przed osobami spoza jej społeczności. Rita jest oddana pracy na rzecz innych, zaangażowana w to, co robi, wrażliwa i uważna na drugiego człowieka. Wie, że działanie wymaga samorozwoju, dlatego wzięła udział w Akademii Liderek Romskich, której jest absolwentką. Rita to wzór do naśladowania i inspiracja do działania.

Rita Sorochynska otrzymała nagrodę główną w kategorii 20 – 26 lat. Jury postanowiło nagrodzi ją „za odważne przełamywanie barier i stereotypów oraz budowanie mostów między różnymi grupami społecznymi, a także za intensywną działalność na rzecz integracji, edukacji i aktywizacji społeczności i szerzenie wiedzy o kulturze romskiej”. Rita nie jest jedyną laureatką w tegorocznej edycji konkursu. Nagrody otrzymali/ły również Yanislau Svetik i Aleksandra Gisce, a wyróżnienia Kirq Sukhoboichenko, Maja Radzka i Dorian Widawski. Z uzasadnieniem jury w składzie Anna Auksel-Sekutowicz, Klaudia Bernatowicz, Kamil Bonas, Marta Dermańska, Gabriela Dmoch, Zuzanna Ganczewska, Renata Królak, Aldona Machnowska-Góra, Ewa Markiewicz, Marta Mazowiecka-Kocyk, Adriana Porowska, Danuta Przywara oraz Joanna Wiśniewska-Najgebauer można zapoznać się TUTAJ.

Fundacja W Stronę Dialogu – czołowa organizacja działająca z i na rzecz społeczności romskiej w Polsce – poszukuje osoby na stanowisko Office Managera/ki – człowieka, który będzie wspierać codzienne funkcjonowanie biura organizacji i jej zespołu. Jeżeli dobra organizacja, wielozadaniowość i dbałość o szczegóły są Twoimi mocnymi stronami, to zapraszamy do aplikowania (pełny etat). Rekrutacja trwa do 31 grudnia.

Do współpracy zapraszamy osoby, które wyróżnia:

  • Doświadczenie na podobnym stanowisku (minimum 1 rok);
  • Umiejętność dobrej organizacji pracy i wielozadaniowość;
  • Dbałość o szczegóły oraz samodzielność w realizacji zadań;
  • Znajomość narzędzi biurowych (MS Office);
  • Komunikatywność i umiejętność pracy zespołowej;
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.

Zakres obowiązków:

  • Obsługa skrzynki mailowej, telefonu oraz korespondencji (wysyłka i odbiór paczek);
  • Dbanie o zaopatrzenie biura;
  • Rezerwacja hoteli, przejazdów oraz zamawianie cateringu;
  • Współpraca z zespołem fundacji w organizacji szkoleń oraz wydarzeń integracyjnych (w tym np. przygotowanie sal na spotkania);
  • Koordynacja procesów onboardingu i offboardingu zgodnie z procedurami fundacji;
  • Archiwizacja dokumentacji (umowy, rachunki) w formie online i offline;
  • Przygotowywanie ogłoszeń o pracę i wstępna ocena aplikacji;
  • Nadzór nad dokumentacją pracowniczą ( w tym urlopy, ewidencja czasu pracy  oraz bieżące wsparcie pracowników/czek w sprawach administracyjnych);
  • Reagowanie na bieżące potrzeby biura i sytuacje kryzysowe,;
  • Wsparcie pracowników/czek w kwestiach administracyjnych i personalnych.

Miejsce pracy

  • Warszawa, praca w biurze fundacji mieszczącym się przy ul. Puławskiej 39 (IV piętro z windą).

Co oferujemy? 

  • Pełny etat;
  • Pracę pełną pasji z możliwością rozwoju zawodowego;
  • Pracę w stabilnej organizacji i miłej atmosferze;
  • Możliwość udziału w szkoleniach podnoszących kompetencje;
  • Umowę zlecenie/B2B;
  • Wynagrodzenie w wysokości 6000-7000 PLN brutto (w zależności od doświadczenia)

Jak się zgłosić? 

  • Zgłoszenia prosimy wysyłać do 31 grudnia br na adres: praca@fundacjawstronedialogu.pl w tytule maila wpisując „Praca: Office Manager/ka”

Fundacja W Stronę Dialogu – czołowa organizacja działająca z i na rzecz społeczności romskiej w Polsce – poszukuje osoby na stanowisko asystenta/ki społeczno-kulturowego/ej. Rekrutacja trwa do 31 grudnia br.

Do współpracy zapraszamy osoby, które wyróżnia:

  • Dobra organizacja pracy i umiejętność współpracy w zespole;
  • Elastyczność i zaangażowanie;
  • Chęć uczenia się i zdobywania nowych kompetencji, w tym przygotowywania raportów;
  • Otwartość na pracę w środowisku różnorodnym kulturowo;
  • Gotowość do podróży służbowych po Polsce;
  • Mile widziane prawo jazdy kategorii B;
  • Mile widziane doświadczenie w pracy z projektami społecznymi, edukacyjnymi lub integracyjnymi.

Miejsce pracy:

Warszawa, praca w biurze fundacji mieszczącym się przy ul. Puławskiej 39 (IV piętro z windą).

Zakres obowiązków:

  • Regularne wizyty w ośrodkach, w tym monitorowanie działań projektowych i utrzymywanie relacji z organizacjami partnerskimi;
  • Wsparcie w organizacji wydarzeń edukacyjnych, integracyjnych i kulturalnych oraz wsparcie działań interwencyjnych;
  • Pomoc w logistyce działań projektowych, w tym organizacja materiałów, transportu i aktywne uczestnictwo w działaniach;
  • Współpraca z zespołem projektowym, instytucjami lokalnymi i grantodawcami;
  • Regularne raportowanie zgodnie z wytycznymi projektowymi;
  • Działanie zgodnie z procedurami obowiązującymi w organizacji.

Co oferujemy? 

  • Pracę pełną pasji z możliwością rozwoju zawodowego;
  • Pracę w stabilnej organizacji i przyjaznej atmosferze;
  • Możliwość udziału w szkoleniach podnoszących kompetencje;
  • Udział w seminariach i konferencjach w kraju i zagranicą;
  • Umowę zlecenie/B2B;
  • Pełny etat;
  • Wynagrodzenie 6 500-7 500 brutto (w zależności od doświadczenia)

Jak się zgłosić? 

  • Zgłoszenia prosimy wysyłać do 31 grudnia na adres: praca@fundacjawstronedialogu.pl w tytule maila wpisując „Praca: asystent/ka kulturowy/a”

Jak upamiętniać Zagładę Romów i Sinti? Weź udział w spotkaniu online 27 listopada w godz. 11:00 – 12:30, podczas którego grupa ekspertów i ekspertek z kilku krajów Europy zaprezentuje swoje projekty stanowiące odpowiedź na to pytanie.

Podczas II Wojny Światowej Naziści zamordowali nawet do 500,000 Romów i Sinti (dokładna liczba jest trudna do oszacowania) ‼️ To Zagłada, o której nie mówi się wystarczająco głośno. Jak to zmienić? Przez ostatnie kilka miesięcy grupa ekspertów i ekspertek z różnych krajów pracowała w międzysektorowych zespołach opracowując projekty mające na celu upamiętnienie Zagłady Romów i Sinti. Pracowano z takimi tematami jak: upamiętnienie w przestrzeni publicznej, aktywizm cyfrowy, media społecznościowe, działania edukacyjne dla szerokiej publiczności, szkolenia dla grup zawodowych i sztuka jako forma upamiętnienia. Starano się także znaleźć rozwiązania współczesnych problemów, jak dyskryminacja społeczności romskiej, przemoc i uprzedzenia oraz zachęcać potencjalną publiczność do zmierzenia się z trudnymi pytaniami.

Przyszedł czas na prezentacje wypracowanych koncepcji, która odbędzie się online 27 listopada (środa) w godz. 11:00-12:30. Aby wziąć udział w spotkaniu należy się zapisać wypełniając kwestionariusz rejestracyjny TUTAJ. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Spotkanie organizowane jest przez cztery organizacje: European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC, Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN, Muzeum romské kultury i Fundacja W Stronę Dialogu.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ i Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu MŁODZI PAMIĘTAJĄ.

Przewijanie do góry
Przewiń do góry