Kongres Kobiet: panel Fundacji W Stronę Dialogu o romskim feminizmie

„Zmieścimy się wszystkie. O miejscu Romek w ruchu feministycznym” – taki tytuł nosi panel organizowany przez Fundacja W Stronę Dialogu w ramach XVI Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Rozmowa nt. romskiego feminizmu jest zaplanowana na 29 września (niedziela) godz. 13:00 w Ergo Arenie w Gdańsku.

Czy ruch feministyczny, który ma na celu walkę o równość, może wykluczać? Może, i co gorsza, robił to przez dziesiątki lat nie dostrzegając istnienia problemów innych niż te dotyczące białych kobiet z klasy średniej. O słyszalność swojego głosu w pierwszej kolejności zawalczyły czarne kobiety, które zwróciły uwagę na ścisły związek seksizmu, rasizmu i klasizmu stawiając sobie za cel przeciwdziałanie im. Ich determinacja i skuteczność zainspirowały do działania kolejne grupy kobiet, które stawiają czoła wielopłaszczyznowej dyskryminacji. Sprawy w swoje ręce wzięły też Romki, których emancypacja znacząco przyspieszyła w ostatnich latach. I to właśnie o „romskim feminizmie” w Polsce i Europie będziemy rozmawiać podczas Kongresu Kobiet. Podejmiemy próbę zdefiniowania tego, czym on w rzeczywistości jest, na jakim etapie się znajduje, gdzie szukać jego źródeł i czy miejsca na „ławce feminizmu w Polsce” jest wystarczająco dużo, żeby zasiadły na niej również Romki.

W panelu udział wezmą: założycielka i prezeska Fundacji W Stronę Dialogu dr Joanna Talewicz, psycholożka i psychoterapeutka Sonia Styrkacz oraz dyrektorka komunikacji Fundacji W Stronę Dialogu Cecylia Jakubczak.

29 września, godz. 13:00-13:45
XVI Ogólnopolski Kongres Kobiet
Ergo Arena, Centrum “Pilne Sprawy do Załatwienia” (sala rozgrzewkowa)
Gdańsk

Oficjalna strona XVI Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet TUTAJ

O uczestniczkach panelu:

dr Joanna Talewicz – antropolożka, działaczka społeczna i ekspertka w tematach dotyczących mniejszości romskiej, różnorodności oraz praw człowieka. Aktywnie i badawczo angażuje się w działania na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.Jest założycielką i prezeską Fundacji W Stronę Dialogu oraz współzałożycielką Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Laureatka Nagrody Fundacji Batorego im. Olgi Kersten- Matwin, za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego oraz Nagrody Nieobojętności przyznawanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Nominowana przez Ambasadę USA w Polsce do pierwszej nagrody Sekretarza Departamentu Stanu USA Antony’ego Blinkena “Award for Global Anti-Racism Champions” i wyróżniona przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych za pracę na rzecz społeczności romskiej. Stypendystka Columbia University, Leadership Academy for Poland. Stypendystka programu stypendialnego Fulbright, Tom Lantos Institute, Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA. Autorka i redaktorka książek i artykułów naukowych. Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Vogue i tygodnika Newsweek. 

Sonia Styrkacz – praktykująca psycholożka i psychoterapeutka w nurcie poznaczao-behawioralnym (CBT), badaczka. Pracowniczka Instytutu Badań Edukacyjnych. Zakończyła studia doktorskie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytecie Warszawskim i jest przed obroną doktoratów na obu tych uczelniach. Prowadzi szkolenia, m.in. dla Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE), z zakresu diagnozy dzieci. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na tematach dekolonizacyjnych. Ma także doświadczenie w opiniowaniu sądowym. Jest członkinią grupy Romów Bergitka i aktywnie działa na rzecz praw Romów i Romek. Obecnie angażuje się w działalność organizacji humanitarnych, wspierających romskich uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w Polsce w ramach MHSS (Mental Health Support Solutions). Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Migracjami. 

Cecylia Jakubczak – z wykształcenia socjolożka, z zawodu specjalistka ds. PR i komunikacji. Od blisko 20 lat aktywnie działa w 3 sektorze. Obecnie pełni funkcję dyrektorki komunikacji Fundacji W Stronę Dialogu. Jej pasją jest język inkluzywny, na temat którego wygłosiła TED Talk i napisała jeden z rozdziałów publikacji „Etyka języka” objętej patronatem Rady Języka Polskiego. Prowadzi warsztaty dla mediów i biznesu z zakresu inkluzywnej komunikacji. Szkoliła m.in. redakcję TVN, Radia Zet, magazynu Pismo i Onet.pl. Jest współautorką publikacji „Tęcza pod lupą”, autorką haseł do „Leksykonu terminów medialnych”, a jej testy można przeczytać w magazynie „Duma”, portalu Krytykapolityczna.pl, dwumiesięczniku „Replika” i „Notesie na 6 Tygodni”. Należy do inicjatorek kampanii obejmującej 3 sektor „Organizacje społeczne. To działa!” i Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, która odniosła zwycięstwo przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Jest również pomysłodawczynią i realizatorką licznych kampanii społecznych, w tym serii #SportPrzeciwHomofobii, #JestemPrzeciwHomofobii i #JestemPrzeciwTransfobii. Przez kilka lat odpowiadała za koncepcję kreatywną i komunikację ogólnopolskiej akcji „Tęczowy Piątek”. Kampanią dot. społeczności romskiej, za której koncepcję i realizację odpowiada jest kampania „Poznajmy się”. Cecylia jest również współproducentką filmu dokumentalnego „7-My Sierpnia”. Wyróżniona przez tygodnik Wysokie Obcasy w rankingu 50 śmiałych kobiet 2017 roku i przez Vogue Polska, który umieścił ją na liście 41 inspirujących i dających nadzieję osobowości ze świata kultury, nauki i aktywizmu w Polsce. 

Scroll to Top
Przewiń do góry