24 sukcesy w 2024 roku – podsumowanie

Przygotowując się do podsumowania mijającego roku zastanawialiśmy/łyśmy się, jak to zrobić. Zainspirowała nas data kończącego się roku – 2024. Stąd niestandardowe 24 punkty, na które składają się 24 sukcesy fundacji. Przeczytaj o tym, co udało nam się osiągnąć w 2024 roku, aby przybliżyć się do naszego celu, jakim jest Polska, w której społeczność romska jest traktowana na równi z innymi.
  1. PKiN w kolorach romskiej flagi
  2. Kampania „Poznajmy się”
  3. Akademia Liderek Romskich
  4. Drzwi do ministerstw otwarte
  5. Ramię w ramię z IKEA
  6. Centrum Społeczności Romskiej rozpędzone na całego
  7. Dzieci uchodźcze w centrum uwagi
  8. Lokalny oddział fundacji rośnie w siłę
  9. Nagrody i wyróżnienia
  10. Romski głos w MEN to my
  11. O romskich feminizmie na Kongresie Kobiet
  12. Polska to za mało – rzecznictwo międzynarodowe
  13. Biznes z nami na pokładzie
  14. Romka na okładce Wysokich Obcasów
  15. Zapisz dziecko do szkoły – kampania informacyjna
  16. Sztuka romska na topie
  17. Spotkanie z Ministrą ds. Równości
  18. Edukacja najmłodszych
  19. Nowe idee
  20. Pamięć o Zagadzie
  21. Spotkanie w Ambasadzie USA
  22. Należymy do sieci ERIAC
  23. Hałas w mediach
  24. Nasza siła to zespół

1. PKiN w kolorach romskiej flagi

Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej (8 kwietnia) z inicjatywy Fundacji W Stronę Dialogu Pałac Kultury i Nauki oświetlono w kolorach romskiej flagi. Było to wydarzenie przełomowe – iluminacja zlokalizowanego w samym centrum Warszawy PKiN odbyła się po raz pierwszy w historii Polski.  

2. Kampania „Poznajmy się”

Za sprawą kampanii „Poznajmy się” na ulicach największych miast w Polsce pojawiły się billboardy z wizerunkiem Romek i Romów. Kampania była emitowana na przystankach autobusowych i w stołecznych autobusach. Uruchomiona została też strona www.poznajmysie.eu z podstawowymi informacjami o kulturze i tradycji romskiej. Celem kampanii było ukazanie prawdziwej twarzy społeczności romskiej. Udało się!

3. Akademia Liderek Romskich

Na początku roku nasza fundacja wystartowała z nową inicjatywą – Akademią Liderek Romskich. Akademia to seria szkoleń adresowanych do kobiet pochodzenia romskiego, której celem jest rozwijanie potencjału przywódczego drzemiącego w Romkach. Na przestrzeni 12 miesięcy udało nam się zorganizować dwie edycje Akademii, którą ukończyło blisko 20 kobiet.

4. Drzwi do ministerstw otwarte

Drzwi ministerstw, które były dotąd zamknięte przed społeczeństwem obywatelskim, otworzyły się. W mijającym roku fundacja wzięła udział w licznych spotkaniach i konsultacjach społecznych. Nasze ekspertki były obecne w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

5. Ramię w ramię z IKEA

Fundacja W Stronę Dialogu połączyła siły z IKEA startując z programem aktywizacji zawodowej skierowanym do społeczności romskiej. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Wspólnie z IKEA realizujemy też projekt #ZmieniamyNarrację, w ramach którego powstał „Leksykon Dobrego Języka” i zorganizowane zostały dwie Żywe Biblioteki z udziałem Romek i Romów – na Igrzyskach Wolności i Open Eyes Economy Summit.

6. Centrum Społeczności Romskiej rozpędzone na całego

Prowadzone przez fundację Centrum Społeczności Romskiej rozpędziło się na całego. W tym roku udało nam się zorganizować 40 wydarzeń – spotkań, warsztatów, debat i koncertów. Z publiką Centrum spotkały się Romki i Romowie reprezentujący świat sztuki, nauki i aktywizmu, jak np. Krzysztof Gil, Delaine Le Bas, Edward Deskur, Krystyna Markowska czy Teresa Mirga, a także osoby działające w obszarze kultury romskiej i antydyskryminacji, w tym Ogi Ugonoh, Piotr Wójcik, Sonia Styrkacz i Oliwia Bosomtwe. A to dopiero początek…

7. Dzieci uchodźcze w centrum uwagi

Wojna wygnała z Ukrainy miliony ludzi, w tym tysiące dzieci. Wśród nich znalazły się dziewczynki i chłopcy ze społeczności romskiej. Fundacja, przy wsparciu UNICEF, przygotowała raport przybliżający sytuację najmłodszych Romek i Romów z Ukrainy, którzy aktualnie mieszkają w Polsce. Raport był punktem wyjścia do zorganizowania międzynarodowej konferencji pod patronatem Rzeczniki Praw Dziecka i Ministry Równości.

8. Lokalny oddział fundacji rośnie w siłę

Działania na poziomie ogólnoeuropejskim i ogólnopolskim uzupełniamy działaniami lokalnymi. Rok 2024 to wzmocnienie oddziału fundacji w Przemyślu, gdzie angażujemy się w działania skoncentrowane na osobach uchodźczych, rzecznictwie lokalnym i edukacji instytucji pracujących ze społecznością romską. Z każdym miesiącem nasz przemyski oddział rośnie w siłę.

9. Nagrody i wyróżnienia

Rok 2024 przyniósł nam szereg wyróżnień i nagród. Prezeska Fundacji W Stronę Dialogu dr Joanna Talewicz została laureatką Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka. Rita Sorochynska z zespołu fundacji otrzymała Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego, a Olena Vadalovych znalazła się wśród 50 Śmiałych rankingu Wysokich Obcasów Co więcej, Anna Alboth i Piotr Wójcik z rady fundacji zostali wyróżnieni w konkursie Rady Europy „Journalism Excellence Award 2024”.

10. Romski głos w MEN to my

Fundacja W Stronę Dialogu należy do powstałego w 2024 roku zespołu ds. integracji edukacyjnej dzieci uchodźców z Ukrainy, a prezeska naszej fundacji objęła fundację przewodniczącej grupy ds. włączania dzieci romskich w ramach rządowego programu „Szkoła dla wszystkich”. Co więcej, w 2024 roku nasza fundacja wspierała ekspercko MEN w realizacji kampanii informacyjnej adresowanej do rodziców dzieci romskich z Ukrainy.

11. O romskim feminizmie na Kongresie Kobiet

Podczas XVI Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbył się zorganizowany przez Fundację W Stronę Dialogu panel poświęcony romskiemu feminizmowi – „Zmieścimy się wszystkie. O miejscu Romek w ruchu feministycznym”.  Była to pierwsza w historii Kongresu debata koncentrująca się na kobietach ze społeczności romskiej.

12. Polska to za mało – rzecznictwo międzynarodowe

Działając w Polsce musimy pamiętać, że wpływ na to, co dzieje się w kraju, mają również decyzje podejmowane na poziomie europejskim jak i światowym. Dlatego w 2024 roku można było nas zobaczyć w Europarlamencie, na posiedzeniach OBWE, ODIHR czy Heads of Agencies. Współpracowaliśmy/łyśmy blisko z UNHCR i UNICEF. Nasze Centrum odwiedzali zagraniczni politycy/ki, w tym m.in. wiceprzewodnicząca partii Zielonych w Niemczech. Byliśmy/łyśmy na wizytach studyjnych w Czechach, Malcie, Niemczech i Słowacji. Stoimy na czele PSEA and APP Network i reprezentujemy Polskę w IHRA.

13. Biznes z nami na pokładzie

W mijającym roku udało nam się zaangażować w działania na rzecz społeczności romskiej sektor prywatny. Poza IKEA, z którą prowadzimy program aktywizacji zawodowej i angażujemy się w projekt #ZmieniamyNarrację, wspólne inicjatywy zrealizowaliśmy/łyśmy również razem z Upwardly Global, AMS oraz IPG Mediabrands Poland.

14. Romka na okładce „Wysokich Obcasów”

Pierwszy raz w Polsce na okładce magazynu pojawiła się romska aktywistka –  prawniczka z zespołu Fundacji W Stronę Dialogu, Olena Vaidalovych. Okładkowemu zdjęciu towarzyszył obszerny wywiad obalający stereotypy nt. romskich kobiet. Artykuł opublikowano w Wysokich Obcasach w związku z kampanią naszej fundacji  „Romki. Co o nas wiecie?”.

15. Zapisz dziecko do szkoły – kampania informacyjna

Wraz z pojawieniem się informacji o objęciu obowiązkiem szkolnym w polskim systemie oświaty dzieci uchodźczych z Ukrainy nasza fundacja wystartowała z kampanią „Zapisz dziecko do szkoły”. Naszym celem było dotarcie z informacją o nowych regulacjach do romskich rodzin. Efekt? Dzieci uchodźcze mieszkające w ośrodkach, z którymi współpracujemy, zostały zapisane do szkół.

16. Sztuka romska na topie

Odzyskiwanie narracji nt. społeczności romskiej obejmuje też sztukę. Dlatego w 2024 roku fundacja intensywnie angażowała się w działania w tym obszarze. Skoncentrowaliśmy/łyśmy się przede wszystkim na rozwijaniu Centrum Społeczności Romskiej, ale nie tylko. Fundacja partnerowała festiwalowi Łódź Wielu Kultur, w którego programie znalazł się m.in. spektakl romskiego teatru Giuvlipen, wystawy Ceiji Stojki i Krzysztofa Gila oraz spotkania z udziałem założycielek naszej organizacji. Temat romski za naszą sprawą pojawił się także na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – MDAG, gdzie swój performance miał Umtata Tybora.

17. Spotkanie z Ministrą Równości

W lipcu, przy zaangażowaniu Fundacji W Stronę Dialogu, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie organizacji romskich z Ministrą ds. Równości Katarzyną Kotulą. Tym samym nasza fundacja wzięła udział w otwarciu nowego rozdziału we współpracy pomiędzy rządem a organizacjami działającymi na rzecz społeczności romskiej.

18. Edukacja najmłodszych

Edukacja daje nadzieję na lepsze jutro. Dlatego w 2024 roku podjęliśmy/łyśmy szereg działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży mieszkających w ośrodkach dla uchodźców/czyń. Na liście zrealizowanych aktywności znalazły się: przygotowujące do szkoły lekcje języka polskiego, warsztaty i wydarzenia integracyjne, wyjścia do instytucji kultury i miejsc rozrywki dla dzieci, zajęcia poprawiające dobrostan. Szkoliliśmy/łyśmy też kadry pracujące z dziećmi uchodźczymi i angażowaliśmy/łysmy się w działania odnoszącej sukcesy rzecznicze Koalicji na rzecz wzmocnienia roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich.

19. Nowe idee

Zespół fundacji i związane z nami osoby ze społeczności romskiej wzięły udział w kluczowych konferencjach, które odbyły się w 2024 w Polsce. Można było nas spotkać na Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie, Igrzyskach Wolności w Łodzi, Open Eyes Economy Summit w Krakowie i Kongresie Kobiet w Gdańsku. Na wszystkich tych wydarzeniach nasi ludzie brali udział w panelach dyskusyjnych lub je prowadzili.

20. Pamięć o Zagładzie

Temat Zagłady Romów jest obecny w działalności fundacji od lat. Na rok 2024 przypadła 80. rocznica likwidacji obozu romskiego w Auschwitz. Stąd nasza obecność na obchodach upamiętniających to tragiczne zdarzenie jak i na towarzyszącej im konferencji oraz udział w międzynarodowej kampanii informacyjnej IHRA. Razem z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN I European Roma Institute for Arts and Culture – ERIAC zrealizowaliśmy/łyśmy również międzynarodowy projekt „Pamięć o Zagładzie Romów i Sinti”, przeprowadziliśmy/łyśmy liczne webinary i wzięliśmy/łyśmy udział w konferencji w Wiedniu poświęconej ludobójstwu społeczności romskiej podczas II wojny światowej.

21. Spotkanie organizacji romskich w Ambasadzie USA

W maju w Rezydencji Ambasadora USA Marka Brzezińskiego odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji romskiej społeczności uchodźczej z Ukrainy. Udział w nim wzięli ambasadorowie/ki szeregu krajów, przedstawiciele/ki UNHCR, the UN Refugee Agency i UNICEF oraz reprezentanci/tki biur Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzeczniczki Praw Dziecka. Swoje przemówienie miała prezeska naszej fundacji, dr Joanna Talewicz.

22. Należymy do sieci ERIAC

To, co dzieje się w Europie ma wpływ na to, gdzie jest i dokąd zmierza Polska. Dlatego nasza fundacja dołączyła w tym roku do międzynarodowej sieci organizacji romskich European Roma Institute for Arts and Culture (ERIAC), by mieć wpływa na kształtowanie ruchu romskiego na poziomie europejskim.

23. Hałas w mediach

Rok 2024 to wiele materiałów medialnych nt. społeczności romskiej i działań fundacji. Zależało nam na tym, żeby głos Romów i Romek był słyszalny w myśl zasady „nic o nas bez nas”. Stąd nasza obecność w prasie – Vogue Polska, Zwierciadle, Polityce, Newsweek Polska, Wysokich Obcasach, Gazecie Wyborczej, telewizji – TVP i TVN, radiu – wszystkich programach Polskiego Radia i Tok Fm i na najpopularniejszych portalach internetowych.

24. Siła w zespole

Wszystkie działania podjęte przez Fundację W Stronę Dialogu w 2024 były możliwe dzięki zaangażowaniu naszego zespołu, czyli: Ady, Agnieszki, Ani, Ani, Anu, Blanki, Cecylii, Denysa, Eli, Eweliny, Grzegorza, Gosi, Iwony, Joanny, Karoliny, Kasi, Luby, Magdy, Manuela, Marty, Marty, Moniki, Nataszy, Oleny, Olgi, Palomy, Patrycji, Piotra, Rady, Raisy, Rajmunda, Rity, Samiry, Sonii, Tarasa, Wero i Zuzy.

Scroll to Top
Przewiń do góry