Zapraszamy na Żywą Bibliotekę w sobotę 22.10.2016 od 12.00 do 18.00 do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na ul. Rajską 1 w Krakowie. Fundacja Dialog-Pheniben będzie obecna – będziecie mogli spotkać się z Sonią Styrkacz i zapoznać się z naszymi publikacjami. Nie może Was zabraknąć!

Poczytajcie też, co o Żywa Biblioteka Kraków pisze Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa:

W Żywej Bibliotece nie znajdziesz ani jednej książki, dostaniesz za to mnóstwo ciekawych opowieści. Znajdziesz tutaj historię matki, która oswoiła się z zespołem Touretta – stałym towarzyszem życia jej syna, historię osoby heteroseksualnej, która doświadczała homofobii i historię małżeństwa szalonej czterdziestolatki i nobliwego siedemdziesięciolatka.

Chcesz posłuchać dalej? Lista naszych tytułów jest znacznie dłuższa. Możesz posłuchać historii geja i lesbijki, którzy zdecydowali się na „wyjście z szafy”. Możesz dowiedzieć, się z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnościami i jak traktowani są w Polsce muzułmanie.

Już po raz dziewiąty Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa zaprasza przedstawicieli i przedstawicielki grup postrzeganych stereotypowo, którzy są narażeni na dyskryminację oraz czytelników i czytelniczki, chcących posłuchać o ich doświadczeniach. Po raz szósty partnerką wydarzenia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, udzielająca przestrzeni do rozmów.

Idea Żywej Biblioteki zrodziła się w Danii na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde w 2000 roku. Młodzi ludzie związani z organizacją „Stop przemocy” chcąc zająć się tematem respektowania praw człowieka, spontanicznie zorganizowali bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” osoby z grup postrzeganych stereotypowo i porozmawiać z nimi. Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem promowania postaw tolerancji i idei różnorodności. Pomysłodawcami metody byli: Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Organizowana jest w ponad 70 krajach na świecie, w Europie m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Islandii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii. W Polsce odbyła się m.in w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Rzeszowie, Koszalinie, Gdańsku często stając się wydarzeniem cyklicznym. Więcej informacji o metodzie Żywej Biblioteki oraz kalendarium wydarzeń odbywających się w całej Polsce znajdziesz na http://zywabibliotekapolska.pl/.