Zapraszamy Was serdecznie na wydarzenie, organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z naszą Fundacją. Spotkanie „Pamięć o Porajmos” odbędzie się 6 sierpnia br. o godzinie 18.00 i wezmą w nim udział Konstanty Gebert i Joanna Talewicz-Kwiatkowska. Nie może Was zabraknąć! Poniżej przeczytacie, jak organizatorzy przedstawiają wydarzenie:

Na początku sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 2 sierpnia w Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 74 lata temu – likwidację tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager). Kilka dni po oficjalnych uroczystościach, Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci o Porajmos, czyli Zagładzie Romów i Sinti.
6 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00-19.30, wstęp wolny, I piętro, sala konferencyjna

Czy Auschwitz-Birkenau jest dziś ważnym symbolem dla młodego pokolenia Romów? Jak przebiegały starania o upamiętnianie Porajmos? Jak i dlaczego ten proces różnił się od kształtowania się pamięci o Holokauście Żydów? Na ile dziś Romowie i Żydzi budują swoją tożsamość wokół Zagłady? Te pytania poruszymy podczas spotkania z Konstantym Gebertem i dr Joanną Talewicz-Kwiatkowską.

Konstanty Gebert – dziennikarz, tłumacz, publicysta m. in. „Gazety Wyborczej”, założyciel miesięcznika „Midrasz”.

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – antropolożka kultury, prezeska Fundacji Dialog-Pheniben, autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych, poświęconych tematyce romskiej.

Prowadzenie: Małgorzata Waszczuk, Muzeum POLIN