Jak co roku, zapraszamy na polsko-niemieckie seminarium pt. „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”, które odbędzie się w dniach 29.07-4.08.2017 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11. Jeśli masz poniżej 26 lat i chcesz lepiej poznać historię Romów i Europy, a także nawiązać kontakty z rówieśnikami z Niemiec, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Podczas seminarium zbadamy wspólnie proces pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w czasach narodowego socjalizmu oraz kształtowania się pamięci o tych wydarzeniach. Pamięć o 500.000 europejskich Sinti i Romach, zamordowanych w czasie narodowego socjalizmu, w tym 20.000 w KL Auschwitz, przywracana jest co roku 2 sierpnia, w dniu likwidacji tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w Birkenau. W ceremonii upamiętniającej, wraz z ostatnimi świadkami i ich bliskimi, weźmie udział również grupa seminaryjna. Jest to znak pamięci, ale również zwrócenie uwagi na to, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie.

Organizatorzy:
MDSM w Oświęcimiu/Polska, Fundacja Dialog-Pheniben/Polska, Alternatives Jugendzentrum w Dessau/Niemcy, Gedenkdienst w Wiedniu/Austria

Program i dane kontaktowe do zgłoszenia: PL Sinti i Romowie 2017

Nabór potrwa do 30 czerwca.

Nie zwlekajcie – liczba miejsc ograniczona!