Zapraszamy na kolejną edycję polsko-niemieckiego seminarium pt. „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć, które odbędzie się w dniach 28.07-3.08.2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11. Jeśli masz poniżej 26 lat i chcesz lepiej poznać historię Romów i Europy, a także nawiązać kontakty z rówieśnikami z Niemiec, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Podczas seminarium zbadamy wspólnie proces pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w czasach narodowego socjalizmu oraz kształtowania się pamięci o tych wydarzeniach. Pamięć o 500.000 europejskich Sinti i Romach, zamordowanych w czasie narodowego socjalizmu, w tym 20.000 w KL Auschwitz, przywracana jest co roku 2 sierpnia, w dniu likwidacji tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w Birkenau. W ceremonii upamiętniającej, wraz z ostatnimi świadkami i ich bliskimi, weźmie udział również grupa seminaryjna. Jest to znak pamięci, ale również zwrócenie uwagi na to, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie.

Organizatorzy: MDSM Oświęcim, Fundacja Dialog-Pheniben, Alternatywne Centrum Młodzieży Dessau, Stowarzyszenie Kopalnia Kultury w Chorzowie.

Program i dane kontaktowe do zgłoszenia: Zaproszenie-Seminarium-Sinti-i-Romowie-2016

Nabór potrwa do 30 czerwca.

Naprawdę warto!