Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Fundacja Dialog-Pheniben oraz Muzeum Polin zapraszają nauczycieli/lki i aktywistów/tki NGO z Małopolski i Górnego Śląska na drugą edycję wyjątkowego kursu dostarczającego wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych w szkole. Kurs będzie realizowany w Oświęcimiu, Warszawie i Berlinie.

Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej (AEA) to seria 6 weekendowych zjazdów poświęconych tematyce uprzedzeń takich jak rasizm, antysemityzm, homofobia oraz romofobia.

Profesjonalnie przygotowane i angażujące zajęcia z udziałem najlepszych polskich specjalistów/ek pomogą zrozumieć mechanizmy mowy nienawiści, w tym jej podłoże i szkodliwe konsekwencje oraz poznać tzw. dobre praktyki czyli sprawdzone metody pracy z młodzieżą w tym obszarze.
W ramach programu uczestnicy kursu przygotowują własne zajęcia do szkoły.

Dla kogo?

Zapraszamy 20 nauczycieli/ek ze szkół podstawowych i średnich oraz aktywistów/tki organizacji pozarządowych z woj. małopolskiego i śląskiego. Szczególnie preferowane będą aplikacje dwóch osób z jednej szkoły/organizacji oraz takich, które wcześniej nie uczestniczyły w programach o podobnej tematyce.

Gdzie i kiedy?

Całość kursu zostanie zrealizowana w roku szkolnym 2018/2019, przy czym jedna z  sesji będzie miała formę wyjazdową w Warszawie, natomiast pozostałe pięć zjazdów kursu odbędzie się w Oświęcimiu.

Zjazd 1: 18-20 stycznia 2019 (Oświęcim)
Zjazd 2: 9-10 luty 2019 (Warszawa)
Zjazd 3: 9-10 marca 2019 (Oświęcim)
Zjazd 4: 23-24 marca 2019 (Oświęcim)
Zjazd 5: 13-14 kwietnia 2019 (Oświęcim)
Zjazd 6: czerwiec 2019 (Oświęcim)* Dokładna data zostanie ogłoszona niebawem.

Po ukończeniu Akademii absolwenci/ntki wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym do Berlina jesienią 2019 r.

Jakie są koszty?

Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom pokrycie kosztów udziału w zajęciach oraz wyżywienia. Dodatkowo połowa osób uczestniczących będzie mogła skorzystać z bezpłatnego noclegu.

Jedynym kosztem ponoszonym przez uczestników i uczestniczki jest dojazd do Oświęcimia.

Jak się zapisać?

Zapraszamy do zgłaszania swojej kandydatury za pomocą tego formularza online.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa w poniedziałek, 10 grudnia 2018 r.

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Zapraszam do kontaktu mailowego – koordynator projektu Maciek Zabierowski zabierowski@ajcf.pl.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość.