Zachęcamy Was do zapoznania się z książką Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej pt. Szkoła równości. Dziennik praktyk. Wywiady z praktykami i praktyczkami edukacji antydyskryminacyjnej, wydanej niedawno w Warszawie. Możecie ją pobrać poniżej w wersji PDF.  Niech zachęcą Was słowa autorów ze wstępu do publikacji:

„Oddajemy do Państwa rąk zbiór wywiadów (oraz jeden artykuł), w których staramy się uporać z jednym podstawowym pytaniem: czym może być edukacja antydyskryminacyjna w praktyce? Innymi słowy: co robić, kiedy, z kim i w jaki sposób? Skąd czerpać ciekawe materiały? Gdzie szukać inspiracji? Naszą intencją było zaprezentowanie rozwiązań praktycznych, opisanie pomysłów gotowych do wzięcia, opowiedzenie o rzeczach, które naprawdę da się zrobić. (…)

Niniejszym zbiorem staramy się dać wyraz ambitnym założeniom samej edukacji antydyskryminacyjnej. Wszak jest to projekt, który „traktuje każdy przypadek nierównego traktowania jako równie ważny, bez względu na to, jakiej przesłanki dotyczy”. Stąd też różnorodność podjętych tematów – prezentujemy rozmowy o przeciwdziałaniu antysemityzmowi, o edukacji seksualnej, edukacji demokratycznej, promowaniu praw człowieka, ochronie praw dziewczynek, działaniach chłopców przeciw przemocy wobec kobiet, wspieraniu dzieci ze spektrum autyzmu, wspieraniu: Romów/Romek, gejów i lesbijek, dzieci z doświadczeniem migracji, uchodźców i uchodźczyń, młodzieży transpłciowej, dzieci mieszkających na wsi, dzieci pochodzących z uboższych rodzin”.

My szczególnie polecamy wywiad z Joanną Grzymałą-Moszczyńską, która mówi o edukacji dzieci romskich i ich nadreprezentacji w szkołach specjalnych.

Publikację można znaleźć tu: szkola_rownosci_dziennik_praktyk