Fundacja Dialog-Pheniben i Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL zapraszają na Konferencję „Porozmawiajmy o Nienawiści”, która odbędzie się 22 lutego br. o 18:00 w Centrum Wielokulturowym w Warszawie.

Obecnie mamy w Polsce do czynienia z wymykającą się spod kontroli falą hejtu, a szczególnie islamofobii oraz ksenofobii. Uaktywniły się grupy, które w sposób jawny nawołują do agresji. Nie da się ukryć, że strach przed innością od dawna był obecny w społeczeństwie, a obecne masowe ruchy migracyjne tylko go spotęgowały.

Bagatelizowanie spraw związanych z mową nienawiści, a także zamiatanie pod dywan problemów dotyczących relacji międzykulturowych, czy brak edukacji antydyskryminacyjnej to tylko kilka z przyczyn tego, co dzieje się teraz.

W konsekwencji prowadzenie debaty publicznej o uchodźcach zamiast na argumentach i faktach opiera się na przepychankach, awanturach i oskarżeniach. Zamiast rozmawiać, obrażamy się i znieważamy, budując trudne do przeskoczenia barykady. Działaczka ruchów sprzeciwiających się mowie nienawiści została w niewybredny sposób zaatakowana przez polityków i celebrytów, tylko dlatego, że nie godziła się na hejt. Ze względu na potok nienawistnych komentarzy, jedna z gazet zamknęła możliwość wypowiadania się pod artykułami, związanymi z tematem uchodźców.
I tu nasuwa się pytanie: Czy takie działanie jest uzasadnione? A może uderza w prawo do głoszenia własnej opinii? Gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna mowa nienawiści? Czy zaznaczenie granicy między nimi jest możliwe? Kto ma o tym decydować? I czy taki rodzaj prowadzenia publicznej dyskusji ma w ogóle sens?

Między innymi o tym chcemy dyskutować podczas konferencji, która odbędzie się 22 lutego br. (poniedziałek) o 18.00 w Warszawie w Centrum Wielokulturowym na ul. Jagiellońskiej 54 (Plac Hallera).

Rozpoczniemy wykładem wprowadzającym na temat mowy nienawiści, który wygłosi profesor Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego. Później zapraszamy do wzięcia udziału w debacie, w której wystąpią:

–     prof. Maciej Mrozowski – prawnik i medioznawca (Uniwerstytet Warszawski i SWPS)

–     Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska

  • Adam Szostkiewicz – dziennikarz od 1999 roku związany z tygodnikiem “Polityka”
  • Mohamed Adham Abd El Aal – przewodniczący gminy muzułmańskiej w Warszawie
  • Joanna Grabarczyk – koordynatorka akcji Hejtstop.

Rozmowę poprowadzi redaktor “Gazety Wyborczej” – Piotr Pacewicz.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „Hate Speech Alert – przeciwko mowie nienawiści w przestrzeni publicznej”, realizowanego przez Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL i Fundację Dialog-Pheniben w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Funduszy EOG. Projekt Hate Speech Alert ma zapobiegać stosowaniu mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz promować postawy przeciwstawiające się wrogiemu językowi przez przedstawicieli środowiska politycznego i dziennikarskiego. Grupy te posiadają znaczący wpływ na kształtowanie poglądów ogółu społeczeństwa i kreują dyskurs publiczny. Więcej informacji o nas i naszych działaniach na stronie www.hatespeechalert.org.pl

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną również dwa podręczniki, opracowane w ramach projektu: „Przeciwdziałanie mowie nienawiści. Podręcznik dla środowiska politycznego” oraz „Jak pisać, nie dyskryminując. Przewodnik dla środowiska dziennikarskiego”. Obie publikacje dostępne będą bezpłatnie dla osób, obecnych na konferencji, jak również na stronie projektu.

Biogramy uczestników i uczestniczek konferencji:

Adham Abd El Aal – Przewodniczący Zarządu warszawskiej Gminy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, wieloletni trener i coach, specjalista i doradca do spraw Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

Joanna Grabarczyk – politolog. Wieloletni członek Stowarzyszenia Projekt: Polska. Była przewodnicząca koła Poznań. Pełni funkcje z-cy sekretarza Generalnego od 2 lat. Na co dzień pracuje w biurze Projektu: Polska i zajmuje się koordynacją ogólnopolskich projektów. Posiada wieloletnie doświadczenie z zarządzaniem projektami przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Kieruje pracami kampanii „Hejt stop”.

 

dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca, adiunkt w Instytucie Języka Polskiego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzatorka wiedzy o języku (od 2004 r. stała współpraca z Programem III Polskiego Radia; od 2015 r. – stała współpraca z Radiem NCK) . Od 1999 r. – sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Od 2015 r. przewodnicząca Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury. Rzeczoznawca w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Biegła sądowa.

dr hab. Maciej Mrozowski, prof. SWPS – prawnik, medioznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca akademicki w Instytucie Dziennikarstwa UW i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej gdzie jest kierownikiem Katedry Komunikowania i Mediów

Draginja Nadaždin – urodzona w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). W Polsce mieszka od 1994 roku. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska.

dr Piotr Pacewicz – psycholog i dziennikarz. Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej” i wicenaczelny GW w latach 1995-2010. Inicjator wielu akcji społecznych: „Rodzić po ludzku”, „Szkoła z klasą”, „Narkopolacy”, „Media bez kobiet”, „Polska biega”. Publicysta, specjalizuje się m.in. w edukacji. Laureat wielu nagród i odznaczeń m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Nagrody Różnorodności Kongresu Kobiet 2014.

Adam Szostkiewicz – dziennikarz, tłumacz literatury anglojęzycznej, autor książki „Przebudzony. Opowieść o Buddzie i o tym, czego w buddyzmie szukają ludzie Zachodu” (wyd. Sic!, 2004). W latach 1988-1999 w Tygodniku Powszechnym, od 1999 w Polityce. Komentator spraw międzynarodowych w telewizji i radiu, członek Rady Języka Polskiego, laureat nagrody publicystycznej Krakowskiej Fundacji Kultury.

Serdecznie zapraszamy!

www.hatespeechalert.org.pl

Organizatorzy: Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL, Fundacja Dialog-Pheniben

Czas: 22.02.2016, godzina 18.00

Miejsce: Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54 (wejście od Pl. Hallera), Warszawa