2 sierpnia o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające likwidację tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów.Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski.

Szacuje się, że w samym Auschwitz-Birkenau życie straciło 21.000 Romów, a podczas romskiego holokaustu – niemal pół miliona osób, należących do tego narodu. Od 1993 roku organizowane są uroczystości oddające hołd romskim ofiarom II wojny światowej. Obecnie uczestniczą w nich byli więźniowie, politycy, przedstawiciele dyplomacji z całego świata, organizacje romskie i nie-romskie, dziennikarze, młodzież. Uroczystości organizowane są przez Stowarzyszenie Romów w Polsce przy współpracy z Centralną Radą Niemieckich Sinti i Romów.

Fundacja Dialog-Pheniben, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje i uczestniczy w działaniach edukacyjnych, będących integralną częścią Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Wspólnie z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu organizujemy kolejną, czwartą już edycję polsko-niemieckiego seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”, które potrwa do 3 sierpnia 2016 r.
Jesteśmy również patronem kursu edukacyjnego „Pamięć o Porajmos” zorganizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Śledźcie naszego fb – tam znajdziecie więcej informacji!