11 października o godz. 17:00 Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL zaprasza do Spółdzielni Ogniwo (Paulińska 28, Kraków) na kolejne warsztaty przedfestiwalowe organizowane w Ramach Festiwalu INTERKULTURALIA. Tym razem warsztaty pt. „Cygańskie wróżki, romscy przestępcy- co wiemy o Romach o Polsce?” poprowadzi prezeska Fundacji Dialog-Pheniben – dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ. Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą chętnych o przesłanie imienia i nazwiska na adres: biuro@interkulturalni.pl do 9 października. Serdecznie zapraszamy! Poniżej znajdziecie informacje o warsztatach.

Cygańskie wróżki, romscy przestępcy – co wiemy o Romach o Polsce?
Cygańskie wróżki, Don Vasyl, kolorowe sukienki, problemy społeczne, kradzieże. To najczęściej przywoływane skojarzenia dotyczące Romów, które często stają się alternatywą dla rzetelnej wiedzy i nijak mają się do faktów. Pomimo iż w Polsce obecni są od kilkuset lat, wciąż budzą ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zadziwiają i fascynują swoją odmiennością, z drugiej zaś budzą strach i pogardę ze względu na tryb życia i postrzeganie rzeczywistości wbrew normom, które powszechnie uznawane są za obowiązujące. Stereotypy i mity na temat tej społeczności mają długą historię. Wobec tych faktów, zmiana wizerunku, a także poprawa fatalnej sytuacji społecznej Romów wydaje się zadaniem niezwykle trudnym, o ile w ogóle możliwym.
Celem warsztatu jest przybliżenie sytuacji społeczności romskiej w Polsce. Szczególny uwaga skupiona będzie na kwestiach historycznych, kulturowych społeczno-politycznych.

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – Doktor Antropologii Kulturowej, adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od lat zawodowo związana z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Stypendystka programu Fulbright (2015/16), stypendystka Tom Lantos Institute (2017) oraz programu Komisji Europejskiej Marie Curie Conferences and Trai-ning Courses- Multi- Disciplinary and Cross-National Approaches to Romany Studies- a Model for Europe, uczestniczka programu Departamentu Stanu USA International Leadership Visitor Program(Women Leadership), Uczestniczka Leadership Academy for Poland (2016).
Autorka książki pt. Wpływ aktywności finansowej Unii Europejskiej na położenie społeczne Romów w Polsce (2013), autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych na temat społecz-ności romskiej w Polsce i w Europie. Prezeska Fundacji Dialog-Pheniben.

Festiwal INTERKULTURALIA współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.