2 sierpnia o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające likwidację tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów. Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski. Dzień wcześniej, a więc 1 sierpnia, o godzinie 15.00 odbędzie się również ceremonia upamiętniająca przy Krematorium V. 2 sierpnia to jeden z najważniejszych i najbardziej symbolicznych dni dla narodu romskiego.

Szacuje się, że w samym Auschwitz-Birkenau życie straciło 21.000 Romów, a podczas romskiego holokaustu – niemal pół miliona osób, należących do tego narodu. Od 1993 roku organizowane są uroczystości oddające hołd romskim ofiarom II wojny światowej. Obecnie uczestniczą w nich byli więźniowie, politycy, przedstawiciele dyplomacji z całego świata, organizacje romskie i nie-romskie, dziennikarze, młodzież. Uroczystości organizowane są przez Stowarzyszenie Romów w Polsce przy współpracy z Centralną Radą Niemieckich Sinti i Romów.

Fundacja Dialog-Pheniben, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje i uczestniczy w działaniach edukacyjnych, związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Jesteśmy partnerem spotkania „Pamięć o Porajmos”, organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 6 sierpnia br., romskiej tematyki nie zabraknie też na Pol’and’Rock Festival. Śledźcie naszego fb – tam znajdziecie więcej informacji!